Kielce: porcelana epoki Qing na wystawie „Made of China”

Ekspozycję można będzie oglądać od czwartku do 1 kwietnia.„Zaprezentowane zostaną przedmioty piękne, egzotyczne, osobliwe i niecodzienne, ukazujące kunszt, pomysłowość i artyzm wielu pokoleń rzemieślników” - zapowiada kurator wystawy Magdalena Śniegulska-Gomuła.Do najcenniejszych zabytków zalicza się biało-kobaltowe naczynia z okresu Kangxi – wazony, butle, czarki i talerze. Ciekawą i dość licznie reprezentowaną grupę stanowią tzw. chińskie Imari z dekoracją roślinną w odcieniach błękitu, kobaltu i czerwieni, z dodatkiem złota. Na szczególną uwagę zasługuje znakomicie zachowany XIX–wieczny serwis ze smokami - ocenia muzealniczka.Naczynia te, eksportowane w dużych ilościach za pośrednictwem handlowych kompani wschodnioindyjskich, przez wiele lat kształtowały w Europie obraz Państwa Środka, a bogate kolekcje tych wyrobów dały w XVII wieku początek modzie na chińszczyznę (chinoiseries), szczególnie popularnej w następnym stuleciu.Jak wyjaśnia kuratorka wystawy, Chiny nie bez powodu nazywane są ojczyzną porcelany. Ten najszlachetniejszy rodzaj ceramiki był tak dalece z nimi utożsamiany, że w angielskim słowo „china” oznaczało zarówno kraj, jak i wyrób. „Przez długi czas porcelana była ponadto wyznacznikiem statusu społecznego i zamożności jej właścicieli” – przypomina Śniegulska-Gomuła.Na wystawie „Made of China - porcelana chińska epoki Qing” pokazane będą naczynia ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, a także z kolekcji Muzeum Narodowego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Narodowego oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeów Okręgowych w Toruniu i Tarnowie oraz zbiorów prywatnych.4 i 5 lutego Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje Dni Kultury Chińskiej, podczas których pracownicy Instytutu Konfucjusza zrelacjonują m.in., jak obchodzony jest Nowy Rok w Chinach, przybliżą tamtejszy savoir-vivre i opowiedzą, jaka jest rola kobiety we współczesnym Państwie Środka. Zaproponują też lekcję chińskiego i warsztaty kaligrafii oraz przedstawią sztukę kulinarną i rytuał parzenia herbaty. (PAP)mch/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17