Katowice: zebrano pamiątki w ramach akcji "Dopiszmy się do historii"

"Dopiszmy się do historii" jest akcją społeczną, której celem jest wzbogacenie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, powstającej na terenie dawnej kopalni Katowice, ekspozycji stałej poświęconej historii Górnego Śląska.Akcja została ogłoszona tydzień temu. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby "zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". Zaznaczyli, że w szczególności czekają na dary, które mają nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim sentymentalną - na eksponaty, które mają swoją historię.W trakcie pierwszej zorganizowanej w minioną sobotę zbiórki pamiątek w Katowicach udało się zgromadzić wiele interesujących przedmiotów, dokumentów, fotografii, elementów stroju, wyrobów artystycznych.Wśród darów mieszkańców Katowic dla Muzeum Śląskiego znalazły się m.in. buty męskie z lat pięćdziesiątych XX wieku, lampki nocne, mundur górniczy, kartki na benzynę, lampa kolejarska z okresu II wojny światowej, radio marki Pionier, niezbędnik do czyszczenia broni z okresu międzywojennego, kropielniczka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem."Przyniesiono też kilim z XX wieku, który, według ofiarodawcy, został wykorzystany jako rekwizyt w serialu +Blisko, coraz bliżej+" – poinformowało biuro prasowe Muzeum Śląskiego.Muzealnicy zapewniają, że wszystkie te dary mają szansę znaleźć się na wystawie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. "Pomogą nam wspólnie stworzyć obraz tradycyjnego Śląska, który zostanie zaprezentowany w nowoczesnej siedzibie muzeum w II połowie 2013 roku" - poinformowało w czwartek muzeum.Akcja "Dopiszmy się do historii" będzie trwała do maja 2013 roku. Zbiórki będą się odbywały w soboty i niedziele w różnych miastach województwa śląskiego. Kolejna odbędzie się 16 czerwca, także w Muzeum Śląskim w Katowicach.Szczególnie pożądane są rzeźby w węglu, obrazy i grafiki śląskich twórców nieprofesjonalnych, kroniki, dyplomy, zdjęcia dokumentujące działalność grup plastycznych, porcelana z fabryk górnośląskich takich jak Giesche, obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, pamiątki z uzdrowisk, przedmioty reprezentujące rzemiosło artystyczne, w tym zegary, lampy, patery, figurki odlewane w brązie, zestawy biurkowe, biżuteria.Muzeum oczekuje także na pamiątki rodzinne związane z chrztem, pierwszą komunią świętą, ślubem, służbą wojskową. Chętnie widziałoby także w swoich zbiorach sztambuchy, czyli albumy rodzinne, dewocjonalia, zabawki, ubranka dziecięce, ubiory kobiece oraz męskie i dodatki do nich.Każdy, kto zdecyduje się ofiarować muzeum pamiątkę rodzinną, podpisze stosowany formularz - powinna to być osoba pełnoletnia, legitymująca się dowodem osobistym. Przedmiot może być darowany lub przekazany w depozyt.(PAP)ktp/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17