Katowice: Wielki Test z Historii Śląska

Przedmiotem testu były "Trzy powstania - droga Śląska do Polski". Uczestnicy zmagali się ze sobą w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w dwóch etapach. W pisemnym w ciągu dwudziestu minut odpowiadali na 25 pytań testowych. W ustnym, do którego przeszło dziesięć osób, odpowiadali na pytania z wylosowanych zestawów.



Autorami pytań i członkami jury byli historycy: prof. Bogdan Cimała z Uniwersytetu Opolskiego, prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego i dr Marian Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy zapewniali przed konkursem, że do udziału w teście nie jest potrzebna znajomość encyklopedycznych haseł, wystarczyć miały ogólnodostępna wiedza i umiejętność dedukcji.



W pisemnej części testu historycy pytali m.in. o: bezpośredni sygnał do wybuchu I Powstania Śląskiego, imię i nazwisko komendanta I i II Powstania, nazwę powiatu rejencji opolskiej, który w całości nie wszedł do obszaru plebiscytowego, miasto - siedzibę niemieckiego komisariatu plebiscytowego, nazwisko premiera Wielkiej Brytanii, który był przeciwnikiem przyznania Górnego Śląska Polsce, autora Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny czy dzień, w którym na Górnym Śląsku odbywały się w 1919 i 1920 r. polskie demonstracje trzeciomajowe.



Do części ustnej bezpośrednio weszło siedem osób, trzy kolejne wyłoniono w dogrywce. Jurorzy przygotowali dwie serie krótkich pytań testowych, dwie dotyczące opisu prezentowanych zdjęć oraz tytułów odtwarzanych pieśni, a także serię pytań problemowych punktowanych w zależności od oceny odpowiedzi. Zwycięzcą testu został 43-letni Zdzisław Grygier z Ćwiklic pod Pszczyną.



Wszystkich dziesięcioro uczestników drugiego etapu pojedzie w nagrodę na wycieczkę do Brukseli. Wszyscy uczestnicy imprezy dostali zaproszenia i bilety do instytucji kultury i rozrywki. Jak mówił współorganizujący test europoseł Marek Migalski, zwycięzcami są wszyscy, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, ponieważ przyczynili się w ten sposób do zwalczania niewiedzy o historii regionu.



Cimała podał, że granicą wejścia do drugiego etapu było 14 punktów na 25 możliwych, najlepsi zdobyli 19. „Kto wie, czy za rok – choć to nie będzie już 90. rocznica Powstań Śląskich, będzie chyba inna tematyka – znów się nie spotkamy. Na pewno treścią tego turnieju będą sprawy śląskie” – zapowiedział historyk. Migalski potwierdził, że zainteresowanie uczestników, sponsorów i patronów skłania do rozważenia cyklicznego organizowania testu w przyszłości – w podobnej lub szerszej formule.



Wielki Test z Historii Śląska współorganizowały stowarzyszenie „Projekt Śląsk” oraz biuro europosła Marka Migalskiego. Przedsięwzięciu patronowali prezydent Katowic, katowicki oddział IPN, Muzeum Śląskie i kuratorium oświaty w Katowicach.



Nagrody dla wszystkich uczestników testu ufundowały: Opera Śląska, Filharmonia Śląska, Teatr Śląski, Teatr Rozrywki, Teatr Nowy w Zabrzu, Śląski Teatr Tańca, Teatr Korez, Kinoteatr Rialto, Kino Światowid, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnictwa Węglowego, Muzeum Górnośląskie, Kopalnia Zabytkowa Guido, Kopalnia Zabytkowa Srebra, Górnośląski Park Etnograficzny, Fundacja Zamek Chudów, Planetarium Śląskie i Park Wodny w Tarnowskich Górach.(PAP)



mtb/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17