Katowice: 70 osób pisało Test z Historii Śląska

Test zorganizowany w Roku Stanisława Wolnego - twórcy statutu autonomicznego Województwa Śląskiego oraz wieloletniego marszałka Sejmu Śląskiego, sprawdzał wiedzę z historii dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku.Z historią zmierzyło się 70. osób z całego województwa - od uczniów szkół gimnazjalnych wzwyż. Uczestnicy rywalizowali w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w dwóch etapach - pisemnym i ustnym.W teście składającym się z 32 pytań należało m.in. wiedzieć, jaki procent w stosunku do całej powierzchni kraju zajmowało województwo śląskie, na budowę jakiej szkoły zaciągnięto pożyczkę amerykańską, wymienić działające wówczas partie niemieckie, podać nazwę organizacji, która zajmowała się do 1931 roku prowadzeniem komunikacji autobusowej w regionie, wymienić najbardziej znanych śląskich piłkarzy i kluby, w których grali, przez ile kadencji Konstanty Wolny pełnił obowiązki marszałka, oraz gdzie obecnie spoczywają jego prochy.Należało także podać nazwiska osób znajdujących się na fotografiach wykonanych w czasie dwudziestolecia międzywojennego, oraz na podstawie widokówki przedstawiającej okazały budynek w centrum Katowic - napisać jaka instytucja miała w nim swoją siedzibę.Do części ustnej zakwalifikowano trzy osoby, które najlepiej napisały część pisemną. Pytania losowano.Zwycięzcą został 58-letni Antoni Wilgusiewicz z Katowic. "Test pisemny był trudny, natomiast część ustna dość prosta. Pytano o wojnę celną, losy Wojciecha Korfantego po powrocie do Polski w 1939 roku, oraz co się mieściło przed wojną w tzw. drapaczu chmur w Katowicach przy ulicy Żwirki i Wigury" - powiedział PAP zwycięzca.Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał tablet, pojedzie także na wycieczkę do Brukseli. Do Brukseli pojedzie także dziesięć innych osób, które w teście uzyskały największą liczbę punktów.Wiedzę uczestników oceniali - prof. Zygmunt Woźniczka z Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego, adiunkt w Zakładzie Historii Myśli Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Śląskiego dr Tomasz Słupik oraz adiunkt w Katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Marian Małecki.Organizatorem drugiej edycji konkursu zorganizowanego pod patronatem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej było Stowarzyszenie Projekt "Śląsk".W pierwszej edycji zorganizowanej w ubiegłym roku test "Trzy powstania-droga Śląska do Polski" pisało ok. 140 osób. (PAP)ktp/ mlu/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17