KARTA dokumentuje działania wolontariuszy Korpusu Pokoju w Polsce

KARTA planuje utworzenie kolekcji poświęconej działalności Korpusu.W latach 1990–2001 blisko tysiąc amerykańskich wolontariuszy przebywało w Polsce, angażując się w nauczanie języka angielskiego, projekty dotyczące rozwoju przedsiębiorczości, ochrony środowiska, rewitalizacji zabytków i wiele innych. Jak ocenia Ośrodek KARTA, co najmniej 400 tys. Polaków skorzystało z pomocy wolontariuszy Amerykańskiego Korpusu Pokoju (American Peace Corps) przy nauce języka angielskiego."10. rocznica zakończenia działań Amerykańskiego Korpusu Pokoju w Polsce jest dobrym momentem, by przyjrzeć się zadaniom, roli, przebiegowi prac i efektom pracy AKP oraz zobaczyć czy został trwały ślad tamtego działania. Chcemy udokumentować doświadczenia Korpusu w Polsce poprzez m.in. publikację i prezentację multimedialną oraz utworzyć archiwalną kolekcję tematyczną w Ośrodku KARTA" - mówi koordynator projektu Alicja Wancerz-Gluza.Pracownicy Ośrodka pragną dotrzeć do: dawnych organizatorów projektu Amerykańskiego Korpusu Pokoju na terenie Polski - koordynatorów działań AKP, realizatorów szkoleń, nauczycieli, psychologów i organizatorów imprez kulturalnych itp., a także do opiekunów wolontariuszy; wolontariuszy z USA i innych krajów oraz uczestników zajęć edukacyjnych, ekologicznych i gospodarczych.W ramach projektu KARTA planuje pozyskanie dokumentów, fotografii, ulotek, plakatów, publikacji i innych prywatnych oraz oficjalnych świadectw działalności Korpusu w Polsce. Ośrodek pragnie również nagrać historie zgłaszających się osób.Osoby, które pragną przekazać swoje relacje proszone są o kontakt do 31 maja br. do Agnieszki Kudełki z Ośrodka KARTA pod adresem a.kudelka@karta.org.pl lub pod numerem telefonu 22 844 10 55.Zdigitalizowane materiały i prezentacja - jak zapowiada Ośrodek - zostaną później zamieszczone w zasobach Biblioteki Cyfrowej (www.dlibra.karta.org.pl) i na portalu KARTY www.xxwiek.pl. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17