Karpackie uzdrowiska na pocztówkach sprzed wieku

"Pocztówki są kopalnią informacji i bogatym materiałem ikonograficznym - to przecież konkretni ludzie, którzy je wysyłali i otrzymywali, to rysunki, obrazy lub zdjęcia, to stemple pocztowe i znaczki, to wreszcie bogata korespondencja mówiąca o epoce, ludziach, ich sprawach, czasem ważnych, a niekiedy zupełnie przyziemnych" - powiedział autor wystawy Ryszard Kruk.



Podkreślił, że "przełom XIX i XX wieku jest określany jako +złoty wiek pocztówek+". "Stanowiły one wtedy ozdobę salonów, były popularnym łącznikiem między ludźmi oraz świadectwem odbytych podróży" - zaznaczył.



Pocztówki wydawane do 1905 roku miały tę samą stronę przeznaczoną na obrazek i wiadomości, na ich odwrocie był tylko adres. Przez kolekcjonerów nazywane są pocztówkami z "długim adresem". Stanowią one ok. 30 proc. wszystkich eksponatów zgromadzonych na wystawie w Krośnie.



"Dopiero później zaczęto wydawać pocztówki z ilustracją na całej stronie, natomiast na drugiej stronie znajdowało się miejsce na adres i korespondencję" - przypomniał Kruk.



Projekt karty korespondencyjnej bez koperty został zgłoszony 30 listopada 1865 r. przez Heinricha von Stephana. 1 października 1869 roku karta została wprowadzona do obiegu w Austro-Węgrzech. Niedługo potem pocztówki pojawiły się w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Rosji.



W Polsce autorstwo nazwy "pocztówka" przypisuje się Henrykowi Sienkiewiczowi. "Nasz pisarz wygrał konkurs na polską nazwę karty korespondencyjnej bez koperty. Wcześniej w każdym zaborze była ona inaczej nazywana" - zaznaczył Kruk.



Pierwsze kartki pocztowe były bez ilustracji. Później ilustrowane były litografiami, a wreszcie fotografiami.



Prezentowane na wystawie pocztówki są częścią kolekcji Bożeny i Ryszarda Kruków, która liczy ponad 3 tys. egzemplarzy. Wszystkie są tematycznie związane z Krynicą, Muszyną i Żegiestowem i pochodzą sprzed 1950 roku.(PAP)



kyc/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17