Kalisz: archiwalne materiały udostępnione na świąteczne dni

Na wystawie można obejrzeć kartki świąteczne z lat 80. i tekst błogosławieństwa kardynała Stefana Wyszyńskiego przesłany w kwietniu 1960 r. Jest także opis tzw. ciemnej jutrzni, czyli specjalnej modlitwy odprawianej przed świtem w dni Wielkiego Tygodnia.Jest również artykuł z tygodnika satyrycznego „Mucha” z kwietnia 1922 r., w którym opisano wielkanocne zwyczaje wielkopolskiego chodzenia „z gaikiem”, malowania pisanek i dyngusa. Wielkie jedzenie i picie opisuje w 1971 r. dziennikarz tygodnia „Ziemia Kaliska” w artykule poświęconym kulinarnej stronie świąt.Na ekspozycji pokazano kartkę świąteczną wydrukowaną w 1938 r., a wysłaną na Wielkanoc 1941 r. Są też życzenia od władz PSL wysłane w 2001 r. do senatora RP Andrzeja Krzaka i teksty pieśni z 1983 r., śpiewane podczas tradycyjnego „chodzenia po dyngusie”.To nie pierwsza inicjatywa archiwum udostępniania mieszkańcom Kalisza dokumentów i pamiątek w internecie. Najbardziej cenne akta metrykalne i stanu cywilnego można od tego roku obejrzeć dzięki nowoczesnej pracowni digitalizacji, którą otwarto w tym roku.„Wszystkie zeskanowane materiały zostały udostępnione bezpłatnie w internecie, dowolnej liczbie użytkowników równocześnie i dzięki temu są chronione przed zniszczeniem, utratą, nadmierną eksploatacją, czy kradzieżą” – powiedziała PAP dyrektor placówki dr Grażyna Schlender.Utworzenie pracowni kosztowało 230 tys. zł. Aż 97 proc. kosztów sfinansowano z Wieloletniego Programu Rządowego „Kultura Priorytet Digitalizacja”, którego operatorem był Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie. Część prac sfinansowali prywatni sponsorzy.Materiały udostępnione na wystawie pochodzą z zasobów archiwum.(PAP)zak/mok/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17