13. Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Rokrocznie odwiedza go kilka tysięcy osób. Organizatorem jest suwalskie Muzeum Okręgowe, a festyn uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, promującą tzw. archeologię doświadczalną. W tym roku muzeum postawiło na warsztaty archeologii doświadczalnej (odtwarzanie przedmiotów i obiektów prehistorycznych - PAP) dla uczestników festynu.



„Chcemy zmusić zwiedzających, żeby nie tylko przyglądali się, zwiedzali stoiska, ale włączyli się w tę zabawę jaką jest archeologia doświadczalna. To dobry sposób na poznanie pradziejów” – powiedział PAP Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.



Odwiedzający festyn będą mogli wziąć udział także w zawodach sprawnościowych o miano „najsilniejszego człowieka średniowiecza”. Będą takie konkurencje jak: przeciąganie liny z przywiązanym kamieniem, trzymanie topora na czas na wyprostowanej ręce, czy bieg z dziewkami w pełnym rynsztunku.



W sobotę wieczorem najpierw będzie można obejrzeć widowisko historyczne – rekonstrukcję wesela jaćwieskiego a potem wysłuchać koncertu muzyki folkowej.



Przez dwa dni podczas imprezy zorganizowanej w pobliżu Cmentarzyska Jaćwingów w Szwajcarii będą stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi.



Festyn odbywa się w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego z okresu rzymskiego i wędrówek ludów, przebadanego w latach 1955-1966 przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny, o powierzchni ok. 4 hektarów.



Jaćwingowie przywędrowali na tereny ziem polskich dzisiejszej Suwalszczyzny, ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingowie zostali podbici we wczesnym średniowieczu przez Zakon Krzyżacki.



Kurhany jaćwieskie w lesie w Szwajcarii koło Suwałk odkryto po II wojnie światowej. W 1959 roku powstało tam Cmentarzysko Jaćwingów. (PAP)



bur/ pz/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17