Janukowycz w 20. rocznicę niepodległości Ukrainy: nasza historia to Europa

"Prawdziwym fundamentem naszego 20-lecia jest odwieczne doświadczenie Rusi Kijowskiej. W jej czasach nasze ziemie były jednym z duchowych centrów europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej. Ukraina kontynuuje swą misję i dziś. Nasza historia nierozłącznie związana jest ze współczesną Europą" - powiedział Janukowycz w posłaniu do narodu.W ocenie prezydenta w ciągu 20 lat istnienia państwa ukraińskiego jego obywatele przeżywali chwile romantycznych uniesień i kryzysy, lecz obecnie powinni zjednoczyć się w celu budowy państwa dobrobytu."Dziś stoimy na platformie pragmatyzmu narodowego i przede wszystkim bronimy interesów kraju i jego obywateli. Ukraina stanie się prawdziwie niepodległą dopiero wtedy, gdy uzyska silne podstawy gospodarcze. Ukraińcy będą się czuć pewnie tylko wówczas, gdy będą przestrzegane ich prawa. (...) Naród stanie się silny, kiedy będą funkcjonowały wszystkie demokratyczne instytucje" - podkreślił Janukowycz.Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku; za niepodległością głosowało wówczas 346 spośród ponad 400 obecnych na sali deputowanych. 1 grudnia 1991 roku na Ukrainie przeprowadzono referendum niepodległościowe i wybory prezydenckie. Za niepodległością opowiedziało się 90,32 proc. biorących udział w głosowaniu, a prezydentem został Leonid Krawczuk.2 grudnia 1991 niepodległość Ukrainy uznała Polska. Uczyniła to jako pierwsze państwo na świecie.Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)jjk/ ap/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17