„Jan Karski. Człowiek wolności” - wystawa Muzeum Historii Polski

„Na 22 planszach pokazujemy biografię Jana Karskiego, od lat spędzonych w rodzinnym mieście – Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów. Przedstawiamy też jego książkę +Story of a Secret State+ oraz życie prywatne. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. z Muzeum Miasta Łodzi, któremu Karski przekazał wiele osobistych pamiątek” - powiedziała PAP Magdalena Pawlak z MHP, kurator wystawy.Wystawa w Teatrze Polskim towarzyszy spektaklom teatru Centre Dramatique National Orléans „Jan Karski (Moje nazwisko jest fikcją)” Arthura Nauzyciela według powieści Yannicka Haenela „Jan Karski”. Odbędą się one 30 listopada i 1 grudnia.Prezentacja w Teatrze Polskim jest pierwszą odsłoną ekspozycji o działalności Karskiego przygotowanej w ramach programu „Jan Karski. Niedokończona Misja” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. W dniach 10 – 31 grudnia 2012 r. wystawę będzie można oglądać przed Uniwersytetem Warszawskim, natomiast w dniach 9 – 11 stycznia 2013 r. w Sejmie. Ekspozycja będzie pokazywana także w Łodzi i Wrocławiu.


Jak poinformowała PAP Magdalena Pawlak anglojęzyczna wersja zaprezentowana zostanie 22 stycznia 2013 r. w siedzibie ONZ, a później w Waszyngtonie i Chicago. Są plany pokazania wystawy we Włoszech.Autorką scenariusza wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami wystawy są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, mecenasem - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sponsorem - Ernst & Young Polska.Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do Getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie. (PAP)tst/ mlu/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17