Irena Lasota o pomocy dla opozycji: popieraliśmy oddolne inicjatywy

PAP: Jaka była skala i formy pomocy Komitetu Poparcia Solidarności dla opozycji w kraju oraz jak długo ona trwała?



Komitet i jego późniejsza forma - Instytut na Rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (IDEE) - zaczął swą działalność 13 grudnia 1981 roku od informowania polityków i mediów w USA, organizowania protestów i demonstracji, ale w niedługim czasie zaczęliśmy również pomagać bezpośrednio pismom i "strukturom" opozycyjnym w Polsce.



Naszą główną idea było popieranie pluralizmu i oddolnych inicjatyw, które naszym zdaniem były istotą Solidarności. Od 1990 roku pomagaliśmy już głównie opozycji w innych krajach bloku post-sowieckiego, ale niestety w 2002 roku musieliśmy zlikwidować biuro warszawskie IDEE i oddać sprawę do prokuratury wobec kierowniczek, które dopuściły się defraudacji.



PAP: Skąd czerpaliście Państwo środki i ile osób było zaangażowanych w działalność pomocową?



Pieniądze pochodziły na początku przede wszystkim od prywatnych amerykańskich fundacji: Bradley’s, McArthura, Olin’a, Smith Richardsona i Sorosa, później spora część pieniędzy przychodziła z amerykańskiego National Endowment for Democracy. Staraliśmy się jak najbardziej ograniczać koszta utrzymywania samego Komitetu i zatrudnionych było zwykle 2-5 osób. Wokół Komitetu było też wielu ochotników, a pomoc do Polski przekazywaliśmy za pośrednictwem zaufanych osób.



PAP: Ilu członków krajowej opozycji mogło Pani zdaniem z niej skorzystać?



Komitet, i IDEE, udokumentował przesłanie w latach 1981-1990 pomocy finansowej i sprzętowej do ponad 200 podziemnym pism w Polsce, od mało nakładowych pism zakładowych po centralne pisma takie jak "KOS", "Wola", a nawet "Tygodnik Mazowsze". Komitet przekazywał pomoc do Konsorcjum Wydawnictw Niezależnych, Archiwum Solidarności, Komisji Regionalnych "S" i takich organizacji jak Solidarność Walcząca, Pomarańczowa Alternatywa, NZS czy WiP.



Zasięg pomocy nie był zawsze wprost proporcjonalny do sumy pomocy. Komitet (i IDEE) wydał też książkę o Solidarności w sześciu językach i czternaście tomów serii "Konfrontacje", które były rozpowszechniane i przedrukowywane w Polsce i rozdysponował ponad 100 stypendiów zagranicznych dla działaczy podziemia. Myślę, że po 30 latach beneficjenci mogą sami zbadać czy ocenić ile osób skorzystało z tej pomocy bezpośrednio czy pośrednio.



Rozmawiała Anna Kondek (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17