IPN skierował wniosek o lustrację wysokiego oficera

Według Instytutu pułkownik złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne."Zachowała się teczka personalna TW Ryszarda Kretkowskiego, który przyjął pseudonim Karat" - powiedziała PAP naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Szczecinie prokurator Jolanta Jędrzejowska. Według niej Kretkowski, będący wówczas słuchaczem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, w marcu 1979 roku został pozyskany przez kontrwywiad wojskowy. Współpracę miał zakończyć we wrześniu 1980 r.Jak dodała prokurator, TW Karat był pozyskany w tzw. trybie uproszczonym i jego współpraca była również dokumentowana w sposób uproszczony. Zachowała się karta osobowa TW, a w niej własnoręcznie podpisana przez Kretkowskiego - co potwierdził biegły - deklaracja o współpracy, oświadczenie, że przyjął do wiadomości fakt zwolnienia z niej, oraz zobowiązanie do zachowania tego faktu w tajemnicy - poinformowała.W dokumentacji znalazł się też zapis, że przez okres współpracy Karat "przekazał szereg istotnych informacji wykorzystanych w pracy profilaktycznej" - powiedziała Jędrzejowska. 55-letni pułkownik odmówił składania wyjaśnień. Funkcjonariusz, który go pozyskał, a także ówczesny bezpośredni przełożony nie żyją - dodała prokurator.Zgodnie z ustawą lustracyjną, lustrowani są oficerowie powoływani na najwyższe funkcje w siłach zbrojnych. Osoba uznana prawomocnie przez sądy za kłamcę lustracyjnego nie może przez okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych. (PAP)epr/ abr/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17