IPN: b. szef SB bezprawnie powołał opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe

Jak poinformował PAP naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN, prokurator Maciej Schulz, wspomniane ćwiczenia miały miejsce między 5 listopada 1982 r. a 3 lutego 1983 r. Odbywały się one na poligonie 9. Pomorskiego Pułku Pontonowego w Chełmnie.



Na ćwiczenia, przeznaczone teoretycznie dla podoficerów i żołnierzy rezerwy, powołano 304 osoby - głównie działaczy NSZZ „Solidarność” z terenu Pomorza. Schulz wyjaśnił, że były to przede wszystkim osoby, wobec których ówczesne władze nie znalazły podstaw do internowania. „Część z tych osób – zgodnie z przepisami - nie podlegała nawet powołaniu na ćwiczenia wojskowe” – powiedział prokurator.



Jak ustalili śledczy, celem organizatorów ćwiczeń było „pozbawienie wolności i odizolowanie działaczy opozycji od ich zakładów pracy oraz poddanie ich swoistej reedukacji poprzez stosowanie represji rzekomo uzasadnionych zasadami dyscypliny wojskowej i ćwiczeniami poligonowymi”.



Powołani na ćwiczenia spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie. Spali w namiotach. Poddawano ich wojskowej musztrze, zlecano im też różnego rodzaju - najczęściej nieprzydatne - zadania, jak np. kopanie rowów. Zdaniem śledczych warunki panujące na ćwiczeniach były surowsze od tych, w jakich trzymano w tym czasie internowanych opozycjonistów.



Prokuratorzy ustalili, że ćwiczenia zorganizowano wbrew ówczesnym przepisom. „Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem ćwiczenia takie można było zorganizować, aby np. poprawić obronność kraju. Tymczasem ze zgromadzonego materiału dowodowego, w tym ujawnionych dokumentów, wynika jasno, że ćwiczenia służyły celom politycznym” – powiedział Schulz.



Jak poinformował Schulz, b. szef Służby Bezpieczeństwa Władysław C. oraz b. dyrektor Departamentu V MSW Józef S. usłyszeli zarzuty w tej sprawie 9 listopada. Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy, odmówili też odpowiedzi na pytania prokuratorów. Grozi im do 10 lat więzienia.



Schulz poinformował, że śledczy planują też postawić identyczne zarzuty jeszcze jednej osobie z ówczesnych władz.



Śledztwo w tej sprawie gdański IPN wszczął w 2008 roku na skutek zawiadomienia złożonego przez Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, zrzeszającego pokrzywdzonych.



aks/ abr/ gma/




Dyskusja na dany temat:


  • maxikasek napisał:

    [quote:9985770f9d]Powołani na ćwiczenia spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie. Spali w namiotach. Poddawano ich wojskowej musztrze, zlecano im też różnego rodzaju - najczęściej nieprzydatne - zadania, jak np. kopanie rowów. [/quote:9985770f9d] Wypisz wymaluj standardowe ćwiczenia poligonowe w tamtych latach :wink:

  • daro napisał:

    [quote:2cb31f9c6f]Grozi im do 10 lat więzienia.[/quote:2cb31f9c6f] Tak, ale w komfortowych warunkach w porównaniu z Tymi. (Tu mam na myśli Tych - którym "ufundowano" te przymusowe zimowe wczasy.) Moim zdaniem powinien spotkać Ich ten sam los - nie 10 lat paki w ciepłej i suchej celi. A 2 lata życia (kary) spędzone w więzieniu, ale w namiocie - gdzieś tam na uboczu pod strażą. Niech wiedzą jak to jest... P.S. Aaaa - Ich podeszły wiek jak najbardziej mi lotto :twisted: Pozdr

  • szponiasty napisał:

    Dokładnie z tym wiekiem zgadzam się, a co to dzieci ? a to czemu mają mieć spokojną starość ?



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17