IPN: b. szef SB bezprawnie powołał opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe

Jak poinformował PAP naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN, prokurator Maciej Schulz, wspomniane ćwiczenia miały miejsce między 5 listopada 1982 r. a 3 lutego 1983 r. Odbywały się one na poligonie 9. Pomorskiego Pułku Pontonowego w Chełmnie.Na ćwiczenia, przeznaczone teoretycznie dla podoficerów i żołnierzy rezerwy, powołano 304 osoby - głównie działaczy NSZZ „Solidarność” z terenu Pomorza. Schulz wyjaśnił, że były to przede wszystkim osoby, wobec których ówczesne władze nie znalazły podstaw do internowania. „Część z tych osób – zgodnie z przepisami - nie podlegała nawet powołaniu na ćwiczenia wojskowe” – powiedział prokurator.Jak ustalili śledczy, celem organizatorów ćwiczeń było „pozbawienie wolności i odizolowanie działaczy opozycji od ich zakładów pracy oraz poddanie ich swoistej reedukacji poprzez stosowanie represji rzekomo uzasadnionych zasadami dyscypliny wojskowej i ćwiczeniami poligonowymi”.Powołani na ćwiczenia spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie. Spali w namiotach. Poddawano ich wojskowej musztrze, zlecano im też różnego rodzaju - najczęściej nieprzydatne - zadania, jak np. kopanie rowów. Zdaniem śledczych warunki panujące na ćwiczeniach były surowsze od tych, w jakich trzymano w tym czasie internowanych opozycjonistów.Prokuratorzy ustalili, że ćwiczenia zorganizowano wbrew ówczesnym przepisom. „Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem ćwiczenia takie można było zorganizować, aby np. poprawić obronność kraju. Tymczasem ze zgromadzonego materiału dowodowego, w tym ujawnionych dokumentów, wynika jasno, że ćwiczenia służyły celom politycznym” – powiedział Schulz.Jak poinformował Schulz, b. szef Służby Bezpieczeństwa Władysław C. oraz b. dyrektor Departamentu V MSW Józef S. usłyszeli zarzuty w tej sprawie 9 listopada. Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy, odmówili też odpowiedzi na pytania prokuratorów. Grozi im do 10 lat więzienia.Schulz poinformował, że śledczy planują też postawić identyczne zarzuty jeszcze jednej osobie z ówczesnych władz.Śledztwo w tej sprawie gdański IPN wszczął w 2008 roku na skutek zawiadomienia złożonego przez Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, zrzeszającego pokrzywdzonych.aks/ abr/ gma/
Dyskusja na dany temat:


  • maxikasek napisał:

    [quote:9985770f9d]Powołani na ćwiczenia spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie. Spali w namiotach. Poddawano ich wojskowej musztrze, zlecano im też różnego rodzaju - najczęściej nieprzydatne - zadania, jak np. kopanie rowów. [/quote:9985770f9d] Wypisz wymaluj standardowe ćwiczenia poligonowe w tamtych latach :wink:

  • daro napisał:

    [quote:2cb31f9c6f]Grozi im do 10 lat więzienia.[/quote:2cb31f9c6f] Tak, ale w komfortowych warunkach w porównaniu z Tymi. (Tu mam na myśli Tych - którym "ufundowano" te przymusowe zimowe wczasy.) Moim zdaniem powinien spotkać Ich ten sam los - nie 10 lat paki w ciepłej i suchej celi. A 2 lata życia (kary) spędzone w więzieniu, ale w namiocie - gdzieś tam na uboczu pod strażą. Niech wiedzą jak to jest... P.S. Aaaa - Ich podeszły wiek jak najbardziej mi lotto :twisted: Pozdr

  • szponiasty napisał:

    Dokładnie z tym wiekiem zgadzam się, a co to dzieci ? a to czemu mają mieć spokojną starość ?Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17