Internetowy konkurs na wspomnienia z grudnia 1981 r.

Wspomnienia – własne lub czyjeś, w formie tekstowej, obrazowej lub pliku dźwiękowego czy filmowego – można nadsyłać do końca roku.Konkurs to jeden z elementów programu obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Decyzją władz Solidarności centralne obchody rocznicowe będą miały miejsce w woj. śląskim. Poza związkiem, organizatorami są Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek, IPN i - odpowiedzialne za konkurs - Stowarzyszenie Pokolenie.Organizatorzy przygotowali m.in. poświęconą obchodom stronę internetową grudzien81.pl i specjalne profile na portalach facebook i youtube. W ostatnich dniach trafiły tam nagrania wspomnień z pierwszych dni stanu wojennego m.in. Wojciecha Kilara, Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Michała Żebrowskiego, Cezarego Pazury, Andrzeja Seweryna czy Jana Pietrzaka.Michał Żebrowski jako 9-latek patrzył na wydarzenia grudnia 1981 r. z okna rodzinnego mieszkania na Krakowskim Przedmieściu - pamięta m.in. smród gazu, którego milicja używała przeciwko demonstrantom.Andrzej Seweryn miał 35 lat, był wtedy we Francji; po ogłoszeniu stanu wojennego manifestował pod paryską ambasadą PRL, a potem - regularnie – przy krzyżu ustawionym w hołdzie górnikom z Wujka na Placu Inwalidów.O podobne wspomnienia organizatorzy rocznicowych obchodów poprosili też internautów. Przesyłać można wspomnienia własne lub zasłyszane – wówczas należy podać imię i nazwisko wspominającego. Forma rejestracji wspomnień może być rozmaita – od tekstu (do 2 tys. znaków), przez plik audio i/lub video (format avi lub mpeg, do 2 minut), po zdjęcia i prace plastyczne (format jpg, co najmniej 200 dpi).Prace można przesyłać adres mailowy: grudzien81@pokolenie.org.pl, można też umieszczać je w komentarzu do informacji o konkursie na stronie grudzien81.pl lub profilu na facebooku (wraz ze zwrotnym adresem poczty elektronicznej). Do wspomnień należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgłaszającego.Autorzy pięciu najlepszych wspomnień otrzymają trzy nagrody pieniężne o wartości 400 zł każda oraz dwa komplety wydawanych przez organizatora książek. Jak napisano w regulaminie konkursu, kryteriami oceny mają być: „oryginalność i pomysłowość, zgodność z tematem, interesująca, bezbłędna autorska wypowiedź i intrygująca forma”.(PAP)mtb/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17