Holendrzy oddali hołd ofiarom Auschwitz

Sportowcy ustawili pod Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku Śmierci 60 zniczy. W tym miejscu podczas istnienia obozu Niemcy rozstrzelali tysiące osób, głównie Polaków.



Podczas wizyty w byłym obozie Holendrzy zwiedzili główną ekspozycję państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poznali historię zagłady europejskich Żydów. Widzieli między innymi puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do gazowania ludzi. Widzieli także dowody niemieckich zbrodni i rzeczy ich ofiar, między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka i żydowskie szaty modlitewne.



Holendrzy po wizycie w byłym obozie Auschwitz pojachali do byłego obozu Auschwitz II–Birkenau, w którym podczas wojny Niemcy dokonywali masowej eksterminacji Żydów. Przejdą przez Bramę Główną i dalej wzdłuż rampy kolejowej, na której od wiosny 1944 roku bieg kończyły transporty z Żydami.



Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.



Niemcy - przed zgładzeniem - skoncentrowali Żydów holenderskich w obozie przejściowym Westerbork. W latach 1939-1941 funkcjonował tam holenderski obóz internowania dla żydowskich uchodźców z Niemiec i innych krajów. Po przejęciu go przez Niemców w latach 1942-1944 deportowano stamtąd do miejsc zagłady około 100 tysięcy osób, z czego 54 930 Żydów do Auschwitz. Ostatni transport wyruszył 3 września 1944 roku. Znalazła się w nim rodzina Anny Frank, niemieckiej Żydówki. Napisany przez nią dziennik jest jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu. Około 5 tysięcy Żydów deportowano do Auschwitz także poprzez obóz koncentracyjny Herzogenbusch.



Ogółem w Auschwitz Niemcy zamordowali blisko 60 tysięcy Żydów przywiezionych z terenu Holandii. (PAP)



szf/ co/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17