Hiszpania przekaże Egiptowi artefakty sprzed ponad 4200 lat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Egiptu poinformowało o uzyskaniu zgody władz Hiszpanii na zwrot do Kairu zestawu ośmiu starożytnych egipskich kamiennych tablic pokrytych hieroglifami, które zostały przechwycone przez hiszpańska policję w 2010 roku w Barcelonie.Kamienne stele z wapienia, pochodzące z czasów panowania w Egipcie VI Dynastii (ok. 2347-2181 r. p.n.e.), zostały nielegalnie wywiezione z Egiptu w 1999 roku.Artefakty pochodzą z grobowca Eimb Hura, jednego z najwyższych urzędników w czasach VI Dynastii, odkrytego przez archeologów na stanowisku Kom el-Khamsin w Sakkarze – nekropoli koło Memfis, stolicy Egiptu w czasach Starego Państwa (III-VI Dynastia), położonej w odległości 25 kilometrów na południe od Kairu.Jak poinformował Ayman Zein el-Din, ambasador Egiptu w Hiszpanii, hiszpański rząd potwierdził wydanie zgody na zwrot Egiptowi przejętych w Barcelonie artefaktów i do ustalenia pozostaje jedynie data ich przekazania. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17