Historyk IPN: autostrada A2 nie ma szczęścia

Chińczycy z firmy Covec wciąż nie uregulowali należności wobec podwykonawców dwóch odcinków A2 między Strykowem a Konotopą. Prace stanęły, a rozmowy ze stroną chińską wciąż trwają. Mają one dać odpowiedź, czy konsorcjum Covec jest w stanie kontynuować budowę autostrady.Dr Andrzej Zawistowski zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że historia budowy tej drogi jest długa i pechowa. W PRL pierwsze prace nad budową trasy szybkiego ruchu w tym miejscu rozpoczęły się w latach 70. XX w. z wielką pompą, a zakończyły spektakularną porażką.Decyzja o przecięciu Polski autostradą biegnącą od granicy z NRD do Terespola, czyli przejścia granicznego z ZSRR, zapadła w czasach Edwarda Gierka. Inwestycja miała powstawać w ramach przygotowań związanych z Igrzyskami Olimpijskimi w Moskwie w 1980 r. (dlatego była nazywana olimpijką).Z planów wyszło niewiele. W Warszawie powstała Trasa Łazienkowska, która miała być stołecznym fragmentem arterii. Wybudowano także – choć z wieloletnim poślizgiem – kilkudziesięciokilometrowy fragment autostrady pomiędzy Wrześnią a Koninem.Według Zawistowskiego szczególnie ciekawy był przypadek budowy wspomnianej trasy w okolicach, gdzie dzisiaj z budową A2 boryka się chińskie konsorcjum.Przez wiele lat swoistym pomnikiem niedokończonej inwestycji z czasów Gierka były porozrzucane po polach w okolicach Bolimowa i Wiskitek betonowe przepusty, mosty i wiadukty. Można było natknąć się też na kilkusetmetrowe fragmenty wylanej asfaltem drogi, która donikąd nie prowadziła.„Z czasem powstała +czarna legenda+ tego miejsca, jako pamiątki po pijanych budowlańcach, którzy minęli się z prowadzoną inwestycją o dobrych kilka kilometrów” – powiedział historyk.Wyjaśnił, że budowa drogi szybkiego ruchu, na miejscu której ma powstać A2, została przerwana, bo peerelowskiemu państwu zabrakło sił i środków. „Mniej więcej w tym samym czasie oddawano do użytku trasę katowicką i cały wysiłek został tam skierowany” – dodał. Przypomniał, że również w tym okresie budowana była centralna magistrala kolejowa. Planowano, iż będzie biec ze Śląska na Wybrzeże. „Niestety skończyła się w Warszawie” – powiedział historyk.Zawistowski zwrócił uwagę, że plany inwestycji infrastrukturalnych ekipy Gierka, w przeciwieństwie do wielu przemysłowych, były Polsce rzeczywiście potrzebne. „Gdyby zostały zrealizowane, tak jak np. Port Północny, to bylibyśmy już w innym miejscu” – ocenił. Tak się jednak nie stało. Główną przyczyną była chora i niewydolna gospodarka. „Na to nałożyło się odbicie kryzysu na Zachodzie” – dodał. (PAP)wka/ her/ mlu/ jra/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17