Historia prasy Ostrowa Wielkopolskiego na wystawie w muzeum

Według dyrektora muzeum, Witolda Banacha, Ostrów należał do bardzo prężnych ośrodków wydawniczych w Wielkopolsce. Czytelnictwo, a tym samym sprzedaż gazet na tle całej Polski, była tutaj bardzo wysoka.



"Prasa była powszechnie dostępna i bardziej czytana. Przed wielkim kryzysem gospodarczym w 1929 r. w Ostrowie ukazywało się około dziesięciu pism, w tym pięć dzienników" - zaznaczył dyrektor.



Jak powiedział, ekspozycja rozpoczyna się od prologu wydawniczego, czyli od Sprawozdania Królewskiego Gimnazjum Katolickiego z 1846 r., które w prasoznawczym sensie nie było gazetą, ale w tym właśnie roku rozpoczął się w Ostrowie ruch wydawniczy.



"Pierwsze ostrowskie pismo pn. "Tygodnik Powiatowy" ukazywało się do czasów Bismarcka w wersji dwujęzycznej. Później zaczął ukazywać się Przyjaciel Ludu Katolickiego" - dodał dyrektor.



Ciekawostką jest miesięcznik literacko-muzyczny Lira Chopina" z 1920 r. oraz Promień wydawany przez Królewskie Gimnazjum Katolickie w latach 1925-1939 i 1945-1946. Według Banacha, Promień był wzorem dla wielu pism w Polsce. Został jednak zlikwidowany w 1946 r. po tym jak w artykule wspominającym profesorów i uczniów poległych w II wojnie światowej wymieniono Katyń. Na wystawie pokazano ostatni numer tej szkolnej gazety.



Na wystawie pokazano w większości oryginały gazet. Są m.in. oryginały "Tygodnika Powiatu Odolanowskiego" z 1864, Gońca Narodowego z 1928 r. i reprinty "Gazety Ostrowskiej" z 1901 r. Zwiedzający mogą się zapoznać z techniką używaną kiedyś przy wydawaniu gazety, m.in. układania czcionek, przygotowywania fotokliszy i płyt zdjęciowych. Ekspozycji towarzyszy katalog prasy ostrowskiej 1852-1989.



Wystawę można oglądać do połowy sierpnia.(PAP)



zak/ abr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17