Historia białostockich ulic w publikacji Archiwum Państwowego

Książka "Białostockie ulice i ich patroni" ma służyć m.in. promocji miasta, ale też poznawaniu jego historii. W pierwszej edycji ukazała się w nakładzie 300 egzemplarzy. Część nakładu trafi do bibliotek i szkół w mieście.



Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uważa, że patroni ulic podkreślają tożsamość miasta, a książka jest cennym źródłem wiedzy o historii. "Bez tej wiedzy nie byłaby możliwa budowa teraźniejszości i przyszłości Białegostoku" - uważa Truskolaski.



Publikacja była przygotowywana przez dwa lata, jej autorami są trzej historycy - pracownicy Archiwum Państwowego w Białymstoku. Zawiera informacje o 1023 ulicach i placach w mieście, z odnotowaniem ich wcześniejszych nazw, a także notki o patronach.



Źródłem do poznania historii nadania danej nazwy były najstarsze dostępne dokumenty będące w zasobach archiwum. "Wykorzystaliśmy dokumenty niezbyt często wykorzystywane przez badaczy, np. dokumenty notarialne" - powiedział dyrektor archiwum Marek Kietliński, jeden z autorów publikacji.



Były to także np. uchwały samorządu miejskiego dotyczące nadawania nazw ulicom lub ich zmian. Historycy zwracają uwagę, że nawet przy najstarszych z nazw mogli cofnąć się tylko do momentu, do którego była baza źródłowa.



Przykładem jest znana w mieście ulica Jurowiecka. Wcześniej, w czasach carskich, nosiła rosyjską nazwę "Pocztowa", ale decyzją Tymczasowego Komitetu Miejskiego z 17 kwietnia 1919 roku dokonano jej zmiany, wraz ze zmianą wielu nazw ulic i placów w mieście. Najstarszy odnaleziony dokument z nazwą "Pocztowa" jest z 1871 roku i pochodzi z sądu w Grodnie.



Prezydent Truskolaski przyznał, że kilka obowiązujących wciąż nazw może być wątpliwych historycznie, bo odnoszą się do czasów komunizmu bądź socjalizmu. To nazwy: Armii Ludowej, Eweliny Sawickiej, Dymitra Gaskiewicza, Janka Krasickiego, Teodora Duracza i Zygmunta Kościńskiego.



Np. Ewelina Sawicka, która jest od 1959 roku patronką jednej z ulic na osiedlu Białostoczek, była po wojnie redaktorem "Trybuny Ludu" w Białymstoku, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Partyjnego i wykładowcą marksizmu i leninizmu na Akademii Medycznej w Białymstoku.



Wątpliwości budzą też nazwy: Ludwika Waryńskiego i Zygmunta Berlinga. "To mogą być postaci kontrowersyjne, ale z mego punktu widzenia to osoby niejednoznaczne" - ocenia prezydent Truskolaski. Zdaniem Kietlińskiego, warto byłoby doprowadzić do historycznej dyskusji na ten temat, a wnioski przedstawić radzie miejskiej, która podejmuje decyzje w sprawie nazw ulic.



Historycy zwrócili uwagę na reguły nadawania nazw ulic w mieście. Całe osiedla mają nazwy nawiązujące do określonego tematu. Np. podboju kosmosu (np. ulice Orbitalna, Rakietowa, Satelitarna, Jowisza, Wenus), bajek (Baśniowa, Krasnoludków, Kopciuszka), sportów wodnych i żeglarstwa (Okrętowa, Cumownicza, Piracka, Sztormowa) czy świata zwierząt (Wiewiórcza, Borsucza, Łosia).



W ich ocenie, po roku 1990 pojawiła się tendencja nadawania nazw o charakterze religijnym, np. różnych świętych. Pierwszą po II wojnie światowej taką ulicą w Białymstoku była ulica Agrestowa, przemianowana w 1983 roku na św. Kazimierza. Ale we wcześniejszych dziesięcioleciach była np. moda na patronów zasłużonych dla ówczesnych władz. (PAP)



rof/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17