„Gustav Mahler i Wiedeń“ na wystawie w Kielcach

Ekspozycję przygotowała Państwowa Opera Wiedeńska.



Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie koncert kameralny węgierskiej mezzosopranistki Dorotty Lang i pianisty Lecha Napierały, którzy zaprezentują publiczności pieśni G.Mahlera, F.Liszta, H.Dupare’go oraz R.Straussa.



Gustav Mahler (1860-1911) - niedoceniany za życia twórca, dyskryminowany człowiek, dręczony i nieszczęśliwy kochanek - uchodzi obecnie za wizjonera i nowatora w zakresie gatunku symfonii oraz pieśni, a jego twórczość gości w repertuarach najwybitniejszych zespołów orkiestrowych świata. Sam chętnie nazywał siebie „der Unzeitgemasse” - niewspółczesny, przeciwstawiając sobie Ryszarda Straussa.



Państwowa Opera Wiedeńska prezentuje na swej wystawie dokumenty z Austriackiej Biblioteki Narodowej, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Austriackiego Muzeum Teatralnego i Archiwum Ilustracji, które ukazują dorobek twórczy oraz prywatne życie Mahlera od jego dzieciństwa i młodości spędzonych w Igławie i Wiedniu, przez trzy okresy szefowania Operze Wiedeńskiej, po wyjazd do USA.



Ilustracje, plansze i teksty objaśniające przedstawiają rozwój kariery artystycznej Mahlera, jego zmagania z biurokracją, przybliżają modernizm wiedeński z przełomu wieków, przypominają spotkania w literacko-artystycznym salonie austriackiej pisarki Berty Zuckerkandl, filharmoników wiedeńskich i Alfreda Rollera – od 1902 roku głównego scenografa Opery Wiedeńskiej.



Gustav Mahler - austriacki kompozytor i dyrygent narodowości żydowskiej - był podziwiany za życia jako mistrz batuty; doceniano go głównie za wykonania utworów Beethovena i Wagnera. Jego kompozycje - dziesięć późnoromantycznych symfonii i liczne pieśni - zyskały uznanie melomanów dopiero w drugiej połowie XX wieku.



Wystawę „Gustav Mahler i Wiedeń“ - zorganizowaną dzięki Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie – będzie można oglądać w Kielcach do 2 grudnia.



Austriackie Forum Kultury w Warszawie powstało w 1965 roku jako pierwszy instytut kultury za „żelazną kurtyną” i od tamtego czasu jest otwartym centrum spotkań z twórcami sztuki i kultury oraz z publicznością. Pełni rolę inicjatora i sponsora imprez artystycznych oraz naukowych, organizowanych przez Polskę i Austrię.(PAP)



mch/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a