Grunwald: rozpoczął się zlot harcerskich drużyn grunwaldzkich

Jak poinformowała PAP komendantka chorągwi warmińsko-mazurskiej ZHP, Dorota Jeżowska-Olszewska, do niedzieli harcerze będą brać udział w różnorodnych zajęciach. W tym roku przygotowano dla nich warsztaty rycerskie, grunwaldzką szkołę filmową, warsztaty fotograficzne, kaligrafii, żonglerki, wokalne i taneczne. Mogą nauczyć się także sztuki prowadzenia sporów."To wszystko po to, by dobrze bawiąc się, odpoczywali, ale także zdobywali nowe sprawności"- podkreśliła.Harcerze są obok rycerzy największą grupą, która przyjeżdża co roku pod Grunwald i bierze udział w grunwaldzkich uroczystościach rocznicowych.Najważniejszym dniem harcerskiego zlotu będzie sobota 16 lipca, kiedy to druhowie wezmą udział w Apelu Grunwaldzkim na Wzgórzu Pomnikowym. Ta uroczystość poprzedza inscenizację bitwy. Podczas samej inscenizacji harcerze przeszkoleni w ratownictwie medycznym będą w razie potrzeby udzielać pomocy rycerzom, ale także publiczności.Harcerze będą prowadzić także zbiórkę pieniężną na renowację obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Zbiórka prowadzona jest w porozumieniu z Muzeum Narodowym w Warszawie.Wspólnota drużyn grunwaldzkich powstała w 1991 roku. Należący do niej instruktorzy i druhowie w sposób szczególny pielęgnują idee leżące u podstaw etosu rycerskiego czyli braterstwa, honoru i patriotyzmu. (PAP)ali/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17