Grobowiec Majów sprzed ponad 2400 lat odkryto w Gwatemali

Jak poinformował archeolog Michał Orrego, podczas wykopalisk na stanowisku naukowcy odkryli grobowiec pochodzący z okresu 700-400 r. p.n.e., a w nim bogaty zestaw artefaktów wykonanych z jadeitu, w tym naszyjnik przedstawiający ludzką postać z głową sępa.Według ekspertów, symbol człowieka z głową sępa - reprezentujący siłę i bogactwo - był znakiem najwyższego szacunku i był używany przez najwyższych kapłanów i władców.Według M. Orrego, w grobowcu nie odkryto ludzkich szczątków, które mogły ulec całkowitemu rozpadowi, ale pochowano w nim prawdopodobnie władcę Majów z wczesnego okresu lub ich przywódcę religijnego, któremu naukowcy nadali w języku Majów imię K’utz Chman, co oznacza Dziadek Sęp.Człowiek, którego grób jest najstarszym grobowcem Majów odkrytym na stanowisku, został pochowany prawdopodobnie w okresie 700-510 r. p.n.e. i mógł być osobą, od której rozpoczął się okres ekspansji wpływu kultury Majów w Tak’alik Ab’aj.Zdaniem archeolog Krystyny Schieber, wpływy Olmeków wygasły w około 400 r. p.n.e., a Majowie rozwijali swoją kulturę i utworzyli imperium, które w okresie 250-800 r. n.e. objęło swoim zasięgiem tereny od dzisiejszego Hondurasu do środkowego Meksyku. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17