Grobowiec egipskiej księżniczki sprzed około 4500 lat odkryto koło Kairu

Odkrycia dokonał zespół czeskich archeologów pod kierunkiem Mirosława Bartasa na stanowisku Abusir - położonym w odległości 27 kilometrów na południe od Kairu i 2,5 kilometra na północ od Sakkary - gdzie znajduje się starożytna nekropola z czasów V Dynastii (ok. 2504-2347 r. p.n.e.).Jak poinformował minister Mohamed Ibrahim, naukowcy z misji archeologicznej Czeskiego Instytutu Egiptologii na Uniwersytecie Karola w Pradze odkryli przedsionek grobowca egipskiej księżniczki z czasów V Dynastii oraz korytarz wiodący z przedsionka do kolejnych grobowców z tego samego okresu.W przedsionku odkrytego grobowca znajdują się cztery kolumny z wapienia, na których widnieją inskrypcje z imieniem królewskiej córki księżniczki Szert Nebti i jej tytułami.Czescy archeolodzy odsłonili też korytarz wiodący z południowo-wschodniego końca przedsionka do kolejnych czterech grobowców z sarkofagami ozdobionymi postaciami kobiet i mężczyzn, z których dwa zostały już odkryte wcześniej oddzielnie.Dwa nowe grobowce należą do wysokich urzędników na królewskim dworze, a według inskrypcji w jednym spoczywa „wielki strażnik prawa”, a w drugim „nadzorca służby pałacowej”.Jak poinformował Usama al-Shini, dyrektor w Radzie Najwyższej ds. Starożytności Egiptu do spraw Gizy, odkryć dokonano podczas rozpoczętego w październiku br. sezonu wykopaliskowego, po 10 latach przerwy spowodowanej koniecznością dokonania niezbędnych napraw i konserwacji zabytków na stanowisku. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17