Grecka policja odzyskała archeologiczne skarby skradzione w Olimpii

Uzbrojeni przestępcy dokonali w lutym br. napadu na muzeum położone koło stanowiska archeologicznego w Olimpii na Półwyspie Peloponeskim, gdzie w starożytności znajdowało się najsławniejsze miejsce kultu Zeusa, a w okresie VIII w. p.n.e. – IV w. n.e. rozgrywano igrzyska olimpijskie.Podczas napadu zrabowano ok. 80 starożytnych przedmiotów pochodzących ze stanowiska archeologicznego w Olimpii, w tym artefakty sprzed ponad 3 tys. lat.Policja bez powodzenia prowadziła śledztwo w tej sprawie do momentu, kiedy przestępcy próbowali sprzedać jeden ze skradzionych eksponatów. Wtedy udało się aresztować sprawców napadu i odzyskać zrabowane antyki.Wśród nich znajduje się złoty pierścień sprzed 3300 lat, figurka z brązu przedstawiająca zwycięskiego atletę, dzban na oliwę sprzed 2400 lat, gliniane lampy, trójnogi i miniaturowe koła rydwanów z brązu, a także dziesiątki wizerunków woźniców rydwanów, koni i byków.Zasobna w antyczne skarby Grecja od wielu lat jest miejscem działalności rabusiów i handlarzy dzieł sztuki, ale w ostatnich latach ludzie ci wzmogli swoją aktywność. W wyniku kryzysu finansowego dotykającego Grecję i redukcji zatrudnienia wśród archeologów i pracowników ochrony, wiele muzeów i stanowisk archeologicznych jest bardziej niż dotychczas narażonych na kradzieże. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17