Gorzów: podczas remontu ulicy znaleziono palenisko sprzed 3 tys. lat

Palenisko, którego wiek określono na ok. 3 tys. lat, znajdowało się na wysokości bramy Muzeum Lubuskiego, w miejscu, gdzie było przejście dla pieszych - poinformował PAP kierownik działu archeologii muzeum w Gorzowie Stanisław Sinkowski."Znaleźliśmy w nim przepalone kamienie, kawałki węgli drzewnych i pozostałości ceramicznych naczyń" - powiedział PAP Sinkowski.Relikt osady łużyckiej ujrzał światło dzienne po tym, jak robotnicy remontujący ulicę zerwali jej starą nawierzchnię i zaczęli wykonywać wykop pod podbudowę nowej. Po zbadaniu paleniska będą w tym miejscu kontynuowane prace budowlane.W minionych latach na terenie Gorzowa i w jego sąsiedztwie odkryto kilka podobnych palenisk, co świadczy o bogatej przeszłości tych terenów.Okazuje się, że przed kilkoma tysiącami lat były one chętnie zamieszkiwane. Lasy, duża rzeka i żyzna ziemia w jej dolinie zachęcały do osiedlania się. Potwierdzeniem tego są pozostałości wielu osad, które przy różnych okazjach odnajdowane są do dzisiaj. (PAP)mmd/ ls/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17