Gdańsk/ Wystawa IPN o referendum ludowym z 1946 r.

Jak poinformował PAP autor wystawy - historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego IPN, Krzysztof Drażba, na ekspozycję złożą się 22 panele, na których zaprezentowane zostaną m.in. plakaty propagandowe zachęcające do udziału w referendum, dokumenty poświadczające sfałszowanie głosowania czy zdjęcia dokumentujące przebieg referendum.Ekspozycja nosi tytuł "Urna to jest taki pniak. Wrzucisz +nie+, wychodzi +tak+. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim", nawiązujący do hasła, którym wielu ówczesnych Polaków komentowało sfałszowane wyniki referendum.Wystawa otwarta zostanie 14 lutego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, gdzie w 1946 roku mieścił się jeden z lokali, w którym odbywało się głosowanie. W tym miejscu ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca. "Potem wystawa zostanie przeniesiona w inne, jeszcze nieustalone miejsce" - wyjaśnił Drażba dodając, że wystawę zdecydowano się otworzyć w marcu, by chętni mogli się z nią zapoznać jeszcze przed kolejną rocznicą referendum.Otwarcia wystawy poprzedzi wykład Drażby pt. "Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum". "Mało kto wie choćby, że obok Krakowa także Sopot był miastem, w którym nie udało się sfałszować wyników głosowania i były one niekorzystne dla komunistów" - powiedział PAP Drażba.W referendum, które odbyło się 30 czerwca 1946 roku Polacy odpowiadali na trzy pytania: "Czy jesteś za zniesieniem Senatu?"; "Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?" oraz "Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?".Ówczesne władze komunistyczne zorganizowały przed plebiscytem szeroko zakrojoną akcję propagandową pod hasłem "3 x TAK", zachęcającą do oddania głosu na "tak" na wszystkie z zadanych pytań. Ugrupowania opozycyjne zdając sobie sprawę, iż plebiscyt ma na celu ugruntowanie władzy komunistów i uzależnienie od ZSRR, agitowały do innych odpowiedzi na pytania referendum, by zamanifestować społeczny sprzeciw wobec takiej sytuacji.Oficjalne wyniki referendum mówiły, że wzięło w nim udział 85 proc. uprawnionych, z który zdecydowana większość odpowiedziała "tak" na wszystkie pytania. Wyniki te zostały przez władze komunistyczne sfałszowane. Przedstawione przez ówczesną opozycję - PSL, dane oparte na informacjach z prawie połowy obwodów mówiły, iż tylko na pierwsze pytanie padło 83 proc. negatywnych odpowiedzi. (PAP)aks/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17