Francja: powstaje replika jednej z najstarszych grot na świecie

Pochodząca sprzed około 31-32 tys. lat pieczara, położona w departamencie Ardeche na południu Francji, jest niedostępna dla turystów. Zaraz po jej odkryciu w 1994 roku władze, aby uchronić skalne malowidła przed zniszczeniem, postanowiły tylko wyjątkowo otwierać jaskinię dla zwiedzających.Obecnie w podparyskiej miejscowości Champdeuil ekipa międzynarodowych specjalistów rozpoczęła budowę wiernej repliki prehistorycznej pieczary.Zbudowana z wielu materiałów kopia ma się rozciągać na powierzchni 3,5 tys. metrów kw. i zawierać, tak jak oryginał, setki prehistorycznych malowideł skalnych z wizerunkami zwierząt: nosorożców, mamutów, lwów, reniferów czy niedźwiedzi.Wysoka na 12 metrów replika stanie pośród malowniczych wąwozów w dolinie Rodanu w miejscowości Vallon-Pont d'Arc, tuż obok autentycznej jaskini ChauvetaWedług projektu, pierwsi turyści będą mogli zwiedzić młodszą "siostrę-bliźniaczkę" jednej z najstarszych grot na świecie za trzy lata.Projekt budowy repliki kosztuje 45 milionów euro. Fundusze pochodzą z budżetu państwa francuskiego, kas lokalnych oraz ze środków unijnych.Jaskinię Chauveta odkryła w 1994 roku ekipa francuskich speleologów, których pracą kierował Jean-Marie Chauvet.Wewnątrz pieczary znajduje się najstarsza i jedna z najpiękniejszych naskalnych galerii Europy. Na jej ścianach prehistoryczni "malarze" uwiecznili dziesiątki gatunków zwierząt w ruchu. W sumie doliczono się tam około 500 skalnych wizerunków.W ubiegłym roku znany niemiecki reżyser Werner Herzog nakręcił o grocie Chauveta dokument w technice trójwymiarowej pt. "Cave of Forgotten Dreams" ("Jaskinia zapomnianych snów").Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)szl/ kar/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17