Fragment rzymskiej drogi odkryty w północnej Grecji

Odkrycia dokonano podczas prac badawczych przy budowie nowej linii metra w Salonikach nad Morzem Egejskim, stolicy największego greckiego regionu Macedonia, położonego w północnej części kraju.Według komunikatu Ministerstwa Kultury Grecji, na trasie budowy nowej linii metra archeolodzy odnaleźli kolejny fragment rzymskiej drogi, wyłożonej kamiennymi płytami z marmuru, której pozostałości znajdują się na głębokości ok. 3 metrów pod powierzchnią gruntu.Przez Saloniki przebiegała trasa starożytnej rzymskiej drogi Via Egnatia, zbudowanej w II wieku p.n.e., będącej głównym szlakiem komunikacyjnym między Rzymem a jego wschodnimi prowincjami.Prace budowlane prowadzone są od kilku lat na trasie o długości ok. 10 kilometrów, a ich zakończenie zaplanowano w 2012 roku.Podczas wykopalisk, prowadzonych w związku z budową linii metra, archeolodzy odkryli wcześniej wiele starożytnych grobowców z okresu IV w. p.n.e. – V w. n.e. oraz liczne pozostałości starożytnych budowli.Wśród odnalezionych artefaktów znajdują się wyroby jubilerskie ze złota, srebra i z miedzi, naczynia ceramiczne, szklane flakony, a także złote monety z okresu rzymskiego, pochodzące z Persji. Wiele z tych znalezisk znajdowało się w odkrytych grobowcach, gdzie zostały złożone jako dary ofiarne.Miasto Saloniki zostało założone w ok. 315 r. p.n.e. przez króla Macedonii Kassandra i nazwane na część jego żony Tessaloniki, siostry Aleksandra Macedońskiego. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17