Finał II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie

„Podczas pierwszego kongresu zaznajamialiśmy się, próbowaliśmy policzyć, ilu historyków z zagranicy zajmuje się dziejami Polski. Teraz, po pięciu latach, mogliśmy się spotkać ponownie, by żywo, nieraz burzliwie, dyskutować o przeszłości Europy Środkowej” – powiedział w wystąpieniu podsumowującym kongres prof. Maciej Salamon z Uniwersytetu Jagiellońskiego.



"Narody zamieszkujące Europę Środkową są już świadomie wspólnej odpowiedzialności za wizerunek tej części Europy kreowany w publikacjach i podręcznikach historycznych - zauważył w swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych prof. Janusz Cisek. „MSZ będzie wspierać inicjatywy związane z historią naszego regionu, byśmy mogli stworzyć nowoczesne, silne instrumenty, które zmienią jego obraz na lepszy” – zapowiedział prof. Cisek.



Ważnym elementem zakończenia kongresu było uhonorowanie Główną Nagrodą im. Profesorów Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego prof. Hansa Henninga Hahna z Niemiec za monografię pt. „Stereotypy - tożsamość -konteksty: studia nad Polską i europejską historią”. Nagroda ta jest przyznawana od 2001 roku za najlepszą książkę poświęconą historii Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX wieku.



„Wiadomość o nagrodzie wzruszyła mnie dlatego, że osobiście poznałem profesorów Felczaka i Wereszyckiego w latach 70., kiedy przyjechałem na studia do Polski. Profesorowie byli dla mnie, młodego niemieckiego doktoranta bardzo życzliwi” – powiedział prof. Hahn.



Prof. Hans Henning Hahn urodził się w 1947 roku. Studiował historię Europy Wschodniej oraz prawo niemieckie i międzynarodowe. W 2010 roku został odznaczony Medalem Wdzięczności wręczanym przez prezydenta RP. W 2011 roku otrzymał Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.



W sobotę też przyznano Nagrodę Honorową za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim prof. Jarosławowi Hrycakowi z Ukrainy. „W literaturze jest duża luka o Ukrainie i krajach +postsowieckich+. Mam nadzieję, że powstanie jeszcze wiele książek poświęconych Ukrainie” – powiedział laureat prof. Hrycak.



Prof. Jarosław Hrycak urodził się w 1960 roku. Jest dyrektorem Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego. W 2009 roku został uhonorowany przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego Odznaką Honorową „Bene Merito”.



Fundatorem nagrody im. prof. Felczaka i Wereszyckiego jest Wydawnictwo Literackie.



Wcześniej, podczas Kongresu wręczono też nagrodę Pro Historia Polonorum za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym, a dotyczącą historii Polski. Jej laureatem został Antony Polonsky, uczony z USA, badacz historii Żydów polskich i Żydów w Europie Wschodniej.



„Nagrody tej nie traktuję jako sukcesu osobistego. W mojej książce chciałem pokazać historię Żydów w dawnej Rzeczpospolitej” – zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Polonsky.



Dodał, że cieszy się, że na kongresie były przyznane trzy nagrody przedstawicielom trzech różnych narodowości. „Oprócz mnie nagrodę dostał Niemiec i Ukrainiec, a to świadczy o tym, że Polska myśli w kategoriach pozaetnicznych. To postęp” – ocenił.



Zapytany o stan wiedzy o polskiej historii w Stanach Zjednoczonych, odpowiedział, że większość jego studentów stanowią Żydzi i oni są zainteresowani historią Polski. „Nie można zrozumieć historii Żydów, bez poznania historii Polski i krajów Europy Środkowej” – powiedział prof. Polonsky. Jego zdaniem dla wielu Żydów „Polska jest cmentarzem”. Stworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich mogłoby się przyczynić do zmiany opinii o Polsce.



II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który trwał w Krakowie od wtorku do soboty zorganizował krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego we współpracy z Muzeum Historii Polski.



Kilkudniowe obrady i wykłady organizatorzy dedykowali założycielom oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Krakowie z okazji 100-lecia jego istnienia. (PAP)



bko/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17