Finał akcji "Muzeum na wakacje"

Zaplanowane atrakcje zwieńczą trwający trzy tygodnie program "Muzeum na wakacje".Jeszcze przez trzy dni (13, 14 i 15 lipca) Muzeum Narodowe zaprasza dzieci na program edukacyjny "Muzeum na wakacje", przygotowany przez Ośrodek Oświatowy tej placówki. Zajęcia prowadzą pracownicy muzeum oraz współpracujący z placówką studenci i absolwenci archeologii i historii sztuki."Mamy dwa cykle, dla dzieci w wieku 6 - 8 lat i dla nieco starszych, w wieku 9 12 lat" - mówi Bożena Pysiewicz, koordynatorka programów edukacyjnych w Muzeum Narodowym - "Przez ostatnie trzy dni trwania programu, dzieciaki będą mogły posłuchać i zobaczyć m.in. jak powstaje mumia, jak konserwuje się obraz i wziąć udział w improwizowanym przedstawieniu teatralnym, +ożywiając+ osoby i sceny z wybranych obrazów".Zajęcia zaczynają się około godziny 12. Dzieci dzieli się według wieku i kieruje do odpowiedniej grupy Jutro, młodsi będą mogli zapoznać się np. z procesem powstawania egipskich mumii: dowiedzą się ile bandaża potrzebne było do stworzenia mumii, co to są uszebti (specjalne figurki wkładane do grobu wraz ze zmumifikowanym ciałem, by służyć zmarłemu w zaświatach - PAP) oraz usłyszą informacje o życiu i kulturze starożytnego Egiptu.Na starszych czeka możliwość poznania tajemnic pracy konserwatora obrazów i obejrzenie, jak odnawiany jest obraz - na przykładzie "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki.Na czwartek przewidziane są dla młodszych dzieci "bezkrwawe łowy" - poszukiwanie na przedstawionych obrazach zwierząt, a następnie składanie ich z przygotowanych wcześniej papierowych szablonów. W piątek zaś, dzieci z grupy "młodszej" będą mogły uczestniczyć w improwizowanym przedstawieniu teatralnym, "ożywiając" w ten sposób scenę z obrazu "Porwanie królewny" Witolda Wojtkiewicza, i obejrzeć teatrzyk kukiełkowy. Starsze dzieci zapoznają się z obyczajami szlachty polskiej z okresu I Rzeczpospolitej i przyjrzą się pochodzącym z tamtych czasów przedmiotom codziennego użytku.Program "Muzeum na wakacje" trwa od końca czerwca. Zwiedzający mogli przez ten czas obejrzeć takie ekspozycje jak: "W krainie sztuki średniowiecznej" (prezentacja najpopularniejszych średniowiecznych motywów i technik malarskich) czy "Tajemnice archeologii" - skupiającej się na zagadnieniach badań i pracy archeologów. (PAP)maz/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17