Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w sobotę i niedzielę oraz 15-16 września w wielu polskich miejscowościach. Koordynatorem dolnośląskich obchodów jest Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu."Celem tegorocznej edycji jest odkrywanie, ciągle obecnych wokół nas, ale często niezauważalnych i odchodzących w zapomnienie, tradycji i przedmiotów" - powiedziała rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Narodowego Anna Kowalów.W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku przyświeca hasło "Tajemnice codzienności", w sobotę za darmo można zwiedzać dolnośląskie pałace, zamki, muzea i wiele obiektów turystycznych. Łącznie 74 instytucje w regionie przygotowały ponad 100 imprez.Swoje podwoje udostępniło na przykład Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze, które przygotowało wystawę pt. "Zapomniany urok biurowości". Towarzyszą jej warsztaty pisania piórem z obsadką i pisania na maszynie. Wystawę tych ostatnich można zobaczyć we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.Dzięki prezentacji przygotowanej przez Dom Tkaczy w Chełmsku Śląskim i Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można poznać tradycje tkackie regionu, tajniki pracy hutników szkła przybliżą pracownicy Huta Szkła Kryształowego "Julia" w Piechowicach, zaś o technikach niecenia ognia opowiedzą historycy w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.Interesującą propozycją może być również prezentacja przygotowana przez Zespół Tańca Dawnego Serenissima Wratislavia, który we wrocławskim Muzeum Etnograficznym pokaże jak bawili się ludzie żyjący 500 lat temu."Atrakcją będzie możliwość przejazdu pociągiem z Wrocławia do Sobótki. Specjalnie na czas Europejskich Dni Dziedzictwa zostanie uruchomiona linia kolejowa, która do końca lat 90. XX w. była niezwykle popularną trasą niedzielnych wycieczek, a obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w ruchu towarowym" - podała Kowalów.Oprócz wystawy i prezentacji placówki muzealne w regionie przygotowały dla zwiedzających serię wykładów i prelekcji. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można będzie posłuchać wykładów o śląskich pejzażystach, a w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu o pracy tragarzy, którzy kiedyś wnosili turystów w najwyższe partie gór. "Mowa będzie między innymi o wyprawie na Śnieżkę w 1697 r. hrabiego Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, który został wniesiony na lektyce przez swoich poddanych. W tej wyprawie brał też udział egzorcysta, którego zadaniem było ułaskawianie Ducha Gór" - mówiła rzeczniczka Muzeum Narodowego.(PAP)pdo/ dym/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17