„Encyklopedia Gdańska” ukaże się w listopadzie

Jak poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej, książka będzie liczyła sobie prawie 1100 stron. „Zostanie ona wydana na papierze bardzo dobrej jakości” – powiedział Cezary Windorbski, prezes Fundacji Gdańskiej, która jest wydawcą publikacji. Dodał, że książka będzie ważyła prawie trzy kilogramy.Wśród czterech tysięcy haseł, które zmieszczone zostaną w encyklopedii, znajdą się m.in. te dotyczące historii i tradycji Gdańska, nauki i sztuki, osobistościami związanych z miastem oraz znajdujących się na jego terenie obiektów.Prace nad przygotowaniem encyklopedii rozpoczęły się przed pięcioma laty. Nad opracowaniem poszczególnych haseł pracowało około 200 autorów – znawców w poszczególnych dziedzinach.Redaktorem naukowym wydawnictwa jest prof. dr hab. Błażej Śliwiński – historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, a redaktorem prowadzącym – miejscowy wydawca Jarosław Mykowski. Oprawą graficzną i doborem ilustracji zajął się prof. Janusz Górski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Encyklopedia będzie miała także wersję internetową, która zostanie udostępniona jakiś czas po ukazaniu się papierowego wydania. Wersja ta będzie na bieżąco aktualizowana i uzupełniania o kolejne hasła. Już na starcie będzie też bogatsza od książki, bo zamieszczonych zostanie w niej prawie dwa razy więcej zdjęć i innych materiałów ikonograficznych niż w wersji papierowej.„Encyklopedia będzie świetnym prezentem, choćby gwiazdkowym. Nieprzypadkowo wydajemy ją właśnie pod koniec listopada” – zapowiadał wydawnictwo w poniedziałek na konferencji prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz dodając, że wydanie encyklopedii będzie zdarzeniem „bez precedensu” dla Gdańska, a książka podsumuje bieżącą wiedzę o dziejach tego ponad 1000-letniego miasta.Encyklopedia ma zostać wydana w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy. Jej premierę na rynku księgarskim zapowiedziano na 24 listopada. Cena książki ma wynieść wówczas 89 zł. Jest jednak możliwość tańszego nabycia publikacji w ramach subskrypcji – w cenie 69 (do końca września) lub 79 zł (do końca listopada).Nazwiska osób, które zdecydują się na subskrypcję w pierwszym terminie, zostaną umieszczone w encyklopedii w specjalnym suplemencie. „Potraktujemy te wpłaty jako swojego rodzaju wsparcie dla idei encyklopedii” – powiedział Cezary Windorbski.Jak wyjaśnił, nawet wynosząca 89 zł cena książki będzie dużo niższa od ceny, jaką osiągnęłaby ona, gdyby została wydana na komercyjnych zasadach. Cenę udało się obniżyć dzięki wsparciu kilkudziesięciu miejscowych firm i osób prywatnych. „Zabiegaliśmy o to wsparcie, bo zależało nam, by jak najwięcej osób mogło nabyć encyklopedię” – wyjaśnił Adamowicz. (PAP)aks/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17