Elbląska Solidarność chce wyjaśnić jedną z tajemnic Grudnia '70

W grudniu 1970 r. zginęło co najmniej trzech mieszkańców Elbląga. Podczas manifestacji w tym mieście został zastrzelony 22-letni Marian Sawicz. Dwaj inni elblążanie zginęli na ulicach Trójmiasta - sanitariusz Waldemar Rebinin oraz 18-letni Zbyszek Godlewski, który stał się pierwowzorem bohatera "Ballady o Janku Wiśniewskim"."Prawdopodobnie była jednak czwarta ofiara śmiertelna. Chodzi o Piotra Suskiego, którego dotychczas nie wspominaliśmy przy oficjalnych obchodach rocznic Grudnia '70. Dlatego chcemy ustalić prawdę" - powiedział Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".Według związkowców, takie nazwisko pojawiło przed kilku laty w jednej z książek o wydarzeniach grudniowych. Mężczyzna miał zostać postrzelony przy ul. 1 Maja w Elblągu i zmarł w szpitalu.Związkowcy szukają oficjalnego potwierdzenia tej wersji. Ma to związek z przygotowanym wydawnictwem o elbląskim Grudniu '70. Dlatego przed tegoroczną rocznicą zwrócili się do władz miasta o odnalezienie w archiwach ewidencji ludności wszelkich danych, które pomogą ustalić datę i okoliczności śmierci oraz miejsce pochówku Piotra Suskiego.Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk obiecał już pomóc w tych poszukiwaniach. "Pamięć grudniowej tragedii z 1970 r. jest wciąż żywa wśród elblążan, będących świadkami tamtych wydarzeń. W dalszym ciągu do ustalenia są liczne fakty, które spowodowały tak brutalne decyzje ówczesnych władz, uzupełnień wymaga także lista ofiar i poszkodowanych, w tym z Elbląga" - przyznał prezydent.Zdaniem Stanisława Flisa z gdańskiego oddziału IPN, było znacznie więcej osób, rannych w wyniku postrzałów i zmarłych potem w szpitalach, których nazwisk nie zamieszczano na oficjalnych listach ofiar.Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała według oficjalnych danych śmierć 45 osób, 1165 osób odniosło rany.Jak ustaliła PAP, nazwisko Suskiego znajduje się w akcie oskarżenia, skierowanym do sądu w 1995 r. przez Prokuraturę Wojewódzką w Gdańsku przeciwko 12 osobom, obwinionym o sprawstwo kierownicze masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.Zgodnie z tym dokumentem Suski zginął 18 grudnia w Elblągu, a do jego śmierci miało przyczynić się użycie broni palnej wobec demonstrantów przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.(PAP)mbo/ abe/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17