Elbląg: Muzeum opublikuje wyniki wykopalisk w legendarnym Truso

Jak poinformował Tomasz Gliniecki z elbląskiego muzeum będzie to pierwsza publikacja w pełni prezentująca materiały źródłowe, związane z wikińskim emporium Truso. "Są to materiały niezwykle ważne dla poznania historii osadnictwa, nie tylko na Żuławach Wiślanych, ale i w całej strefie południowych wybrzeży Bałtyku" - ocenił.Wydawnictwo powstaje dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trzech tomach zostaną zgromadzone opisy i analizy badań archeologicznych wielokulturowej osady w Janowie Pomorskim, prowadzonych w latach 2007-2008 w związku z budową drogi ekspresowej S-7.Kierownikiem wykopalisk był dr Marek Jagodziński z muzeum w Elblągu, który w latach 80. odkrył lokalizację legendarnego portu i osady Truso. Najnowsze wykopaliska potwierdziły istnienie w tym miejscu osadnictwa od okresu paleolitu do nowożytności. Pozwoliły na otworzenie dziejów Żuław i życia codziennego mieszkających tu Gotów, Wikingów i plemion pruskich.W ocenie archeologów Truso jest obecnie najlepiej przebadanym dawnym ośrodkiem handlowym nad Bałtykiem. Odtworzono strukturę emporium z podziałem na obszary pełniące różne funkcje społeczne i udokumentowano chronologiczny rozwój osady.Podczas badań zgromadzono niezwykle cenne materiały źródłowe. Przeprowadzone specjalistyczne analizy geologiczne, petrograficzne, numizmatyczne, radiowęglowe i archeozoologiczne.Podczas wykopalisk - prowadzonych na obszarze 4 ha - znaleziono wiele fragmentów ceramiki, ozdoby ze złota i srebra, liczne paciorki, starożytne i średniowieczne monety oraz elementy uzbrojenia, w tym unikatowy sztylet z brązu. Ciekawostką ichtiologiczną jest odkrycie największej na świecie kolekcji szczątków śledzi.Istniejące od VIII do XI wieku Truso było jednym z największych ośrodków handlowo-rzemieślniczych nad Bałtykiem. Położony u ujścia Wisły do Zalewu Wiślanego port został opisany przez anglosaskiego żeglarza Wulfstana ok. 890 roku.(PAP)mbo/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17