Egipski amulet sprzed ponad 3300 lat odkryto na stanowisku w Izraelu

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w Jafie, będącej obecnie osiedlem wchodzącym w skład miasta Tel Awiw-Jafa w środkowym Izraelu, gdzie znajdują się pozostałości umocnień zbudowanych przez Egipcjan ponad 3000 lat temu.Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz niemieckiego Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji badający w Jafie egipskie fortyfikacje z czasów faraona Ramzesa II z XIX Dynastii, panującego w latach 1279-1213 p.n.e., odkryli amulet w kształcie skarabeusza z kartuszem zawierającym wpisane hieroglifami imiona faraona Amenhotepa III z wcześniejszej XVIII Dynastii, który był władcą starożytnego Egiptu w latach ok. 1388-1351 p.n.e.Podczas badań na stanowisku archeolodzy ustalili też, że brama wjazdowa do egipskiego fortu była w starożytności niszczona i odbudowywana czterokrotnie.Jafa była już w II tysiącleciu p.n.e. ważnym ośrodkiem handlowym nad Morzem Śródziemnym, a odkryte wcześniej na stanowisku pozostałości budowli z suszonych cegieł oraz wyroby ceramiczne domowego użytku wskazują na silny wpływ starożytnego Egiptu na życie mieszkańców tego regionu. (PAP)jot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17