Dzień otwarty w Sejmie i Senacie

Specjalnie dla gości przygotowano wystawę poświęconą pierwszym posłankom w II Rzeczypospolitej.10 lutego 1919 r. w gmachu byłego rosyjskiego Instytutu Maryjskiego przy ulicy Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, do którego wybory odbyły się 26 stycznia 1919 r. 20 lutego 1919 roku Sejm jednomyślnie podjął uchwałę, nazwaną później Małą Konstytucją, w której wyrażał J. Piłsudskiemu "podziękowanie za pełne trudów sprawowanie urzędu w służbie dla Ojczyzny" oraz powierzał mu do czasu uchwalenia Konstytucji dalsze sprawowanie urzędu Naczelnika Państwa, ograniczając jednak bardzo poważnie jego władzę.W niedzielę od rana w budynku parlamentu zjawiło się kilkaset osób. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się Sala Posiedzeń, którą można było obejrzeć jedynie z galerii oraz sala konferencyjna.Goście chętnie zatrzymywali się także przy zaprezentowanych postaciach pierwszych kobiet w parlamencie, m.in. Jadwigi Dziubińskiej oraz Zofii Moraczewskiej.Jedna ze zwiedzających powiedziała PAP, że największe wrażenie zrobiła na niej Sala Posiedzeń Sejmu. "Nie wiedziałam, że jest tak ogromna. Z kolei sala konferencyjna jest bardzo niewielka. Wszystko to pokazuje, jak telewizor daje złudny obraz" - oceniła.Trasa dla osób, które zdecydowały się odwiedzić Sejm, zaczyna się przy Wejściu Głównym, zwyczajowo używanym przez posłów oraz gości oficjalnych. Zwiedzający mogą zobaczyć Salę Kolumnową - największą po Sali Posiedzeń w całym obiekcie. Była ona pierwszym miejscem obrad przywróconego w 1989 r. Senatu oraz licznych komisji śledczych.Gościom udostępniono hol główny, w którym znajdują się dwie tablice. Pierwsza upamiętnia posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Jej centralnym punktem jest godło państwowe, które znajdowało się w przedziale prezydenckim rozbitego samolotu. Druga z tablic jest poświęcona posłom na Sejm II RP - ofiarom II wojny światowej.Zwiedzający mogą też zwiedzić galerię, z której publiczność obserwuje obrady. Z galerii rozciąga się widok na Salę Posiedzeń - od ław rządowych przez mównicę sejmową i fotel marszałka Sejmu aż po ławy dla osób piastujących najważniejsze stanowiska w państwie: rzecznika praw obywatelskich, prezesa Narodowego Banku Polskiego i wielu innych, oraz miejsce, z którego składa przysięgę prezydent-elekt.W Senacie z kolei specjalnie dla zwiedzających marszałek Senatu Bogdan Borusewicz kilkakrotnie w ciągu dnia przeprowadza głosowania. Goście - zasiadając w senackich ławach - mają okazję głosować np. nad wnioskiem o zakazie handlu w niedzielę.Wstęp na teren budynków sejmowych i senackich odbywa się wyłącznie na podstawie dokumentu tożsamości. Budynek parlamentu można o zwiedzać od 10.00 do 16.30(PAP)pż/ malk/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17