Duży cmentarz z czasów rzymskich odkryto w Anglii

Odkrycia dokonano na stanowisku w miejscowości Great Ellingham koło miasta Attleborough, w dystrykcie Breckland w hrabstwie Norfolk we wschodniej części Anglii.Cmentarz pochodzi z okresu III-IV wiek n.e., a wśród szczątków ekshumowanych z 85 grobów znajdują się szkielety ludzi, którym po śmierci obcięto głowy i ułożono je obok stóp.Według naukowców znalezisko jest największym i najlepiej zachowanym cmentarzem z tego okresu, jaki został odkryty na obszarze hrabstwa Norfolk.Jak poinformował archeolog Krzysztof Birks, dotychczasowe największe rzymskie cmentarzysko w Norfolk zawierało około 40 grobów.Jedynym przedmiotem znalezionym na cmentarzu w jednym z grobów był żelazny pierścień na palec, ale uwagę naukowców zwrócił inny grób, w którym wokół głowy zmarłego ułożono celowo sznur krzemieni.Wszystkie szczątki zostały wydobyte z grobów i będą szczegółowo zbadane przez naukowców.Zdaniem Birksa ludzie pochowani na odkrytym cmentarzu byli prawdopodobnie mieszkańcami pobliskiej rzymskiej wiejskiej osady, której położenie nie zostało jeszcze ustalone. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17