Drugi obieg wydawniczy w PRL i samizdat w państwach bloku sowieckiego

Dwudniowa konferencja naukowa "Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu w państwach bloku sowieckiego po 1956 roku" rozpoczęła się w czwartek w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej."Ludzie, którzy go tworzyli nie mówili o drugim obiegu, tylko o prasie niezależnej, niecenzurowanej czy wydawnictwach niecenzurowanych. Powstawał on w latach 1976-1977, w ramach szeroko pojętej działalności KOR i innych grup opozycyjnych. To przede wszystkim była prasa niecenzurowana wydawana własnym sumptem, początkowo w maszynopisach, potem na powielaczach, informacyjna, stopniowo publicystyczna, potem książki, literatura. W końcu to się rozrosło tak, że bibliografia obejmuje 4 tys. pozycji książkowo-broszurowych i ok. 5 tys. różnych tytułów prasowych za okres 1976-1989" - opowiadał historyk prof. Andrzej Friszke.Jak zaznaczył, sowiecki samizdat był zjawiskiem nieco wcześniejszym i rozwijał się stopniowo od lat 60. XX w. "Jednak nigdy nie przybrał takiego stopnia form organizacyjnych jak polskie wydawnictwa niezależne. Generalnie samizdat miał bardziej charakter literacki i informacyjny, mniej publicystyczny. To przede wszystkim kronika bieżących wydarzeń czy np. kronika Kościoła katolickiego na Litwie. Natomiast na pewno nie był w takich ilościach rozpowszechniany jak miało to miejsce w Polsce zarówno pod względem systematyczności, nakładów, jak i zasięgu. U nas już po stanie wojennym zasięg docierania wydawnictw niezależnych był naprawdę duży, obejmujący w sumie wiele tysięcy osób i był istotną częścią polskiej rzeczywistości lat 80." - podkreślił Friszke.Jego zdaniem polski drugi obieg był związany przede wszystkim z potężną działalnością opozycyjną, a wydawnictwa miały oparcie w strukturach opozycji. "Pamiętajmy bowiem, że chociażby utrzymanie powielacza, jego konserwacja i przechowywanie, zdobywanie papieru i kolportaż wymagało pewnej sieci organizacyjnej. I polska opozycja ją wytworzyła. Rosjanie próbowali, ale tam represje wobec działaczy były tak szerokie, że nie mogli się zorganizować w takim stopniu" - ocenił historyk.Natalia Jarska z Biura Edukacji Publicznej IPN odnosząc się do tematyki poruszanej przez wydawnictwa drugoobiegowe zaznaczyła, że wśród najbardziej popularnych kwestii znajdowała się historia i polityka. "Do najczęściej przedstawianych problemów należała sprawa katyńska, Armia Krajowa, sowieckie obozy pracy, dwudziestolecie międzywojenne, wojna polsko-bolszewicka, wrzesień 1939 i Powstanie Warszawskie. Wśród form natomiast występowały zarówno artykuły publicystyczne, jak i dzienniki, wspomnienia, broszury, a także opowiadania i wiersze. Do najbardziej popularnych autorów książek wydawanych w drugim biegu należeli natomiast Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz czy Ryszard Kukliński" - podsumowała Jarska.Konferencja "Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu w państwach bloku sowieckiego po 1956 roku" potrwa do piątku. (PAP)akn/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17