Droga Krzyżowa w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau

Franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek powiedział, że Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu Birkenau odbywa się od blisko 30 lat; zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo upamiętnia pielgrzymkę Jana Pawła II. 7 czerwca 1979 roku papież modlił się w byłym niemieckim obozie. W byłym KL Auschwitz II – Birkenau odprawił mszę świętą.Kustosz Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach, franciszkanin ojciec Stanisław Czerwonka powiedział, że rozważania Męki Pańskiej połączone są w tym roku z refleksjami o życiu obozowym ojca Kolbe. Przypomniał, że zgodnie z uchwałą Senatu rok 2011 w Polsce jest Rokiem św. Maksymiliana.Tysiące wiernych w blisko trzykilometrowy marsz modlitewny wyruszyło spod tak zwanej Bramy Śmierci, gdzie swą tragiczną drogę zaczynali niegdyś więźniowie i skazani na zagładę w komorach gazowych. Wierni szli wzdłuż rampy, gdzie od wiosny 1944 roku dokonywano selekcji Żydów. Większość została zgładzona.Pątnicy przeszli także wśród baraków odcinka kobiecego. Zatrzymali się obok krematoriów II i III, aby w modlitewnym skupieniu przejść obok tak zwanej Sauny, w której Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. Wierni modlili się między innymi także przy pozostałościach krematoriów IV i V.Drogę Krzyżową zakończy wieczorem msza święta w kościele parafialnym w Brzezince, nieopodal drutów byłego obozu Birkenau.Ojciec Szewek powiedział, że nabożeństwo zakończyło obchody Roku św. Maksymiliana na ziemi oświęcimskiej i w diecezji bielsko-żywieckiej.Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i więźniów innych narodowości.Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe, urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Śluby złożył 1 grudnia 1914 roku.Do Auschwitz trafił 28 maja 1941 roku; otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci.Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. (PAP)szf/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17