Dolnośląskie: rekonstrukcja wkroczenia wojsk radzieckich w Góry Sowie

Jak powiedział PAP organizator imprezy Łukasz Kazek, inscenizacja jest próbą odtworzenia wydarzeń, do których doszło 8 i 9 maja 1945 r., a wśród nich m.in. wejścia wojsk radzieckich w Góry Sowie, dwóch potyczek Armii Czerwonej z wojskami Wermachtu i SS oraz próbę wywozu dokumentów i złota z Pałacu Jedlinka.Jeszcze przed rozpoczęciem bitew będzie można zwiedzić obozy polowe wojsk radzieckich i niemieckich, w którym oprócz zabytkowych pojazdów znajdzie się także wyposażenie, broń i mundury. "O poziomie realizmu i dbałości o historyczne szczegóły niech świadczy fakt, że nawet papierosy palone przez żołnierzy nie będą miały filtrów, których w tamtym czasie jeszcze nie używano" - mówił Kazek.W rekonstrukcji dwóch potyczek udział weźmie w sumie kilkadziesiąt osób ze sprzętem pancernym, samochodami i karabinami maszynowymi. "Po raz pierwszy w tego typu wydarzeniach będzie także można zobaczyć repliki samolotów Luftwaffe, Messerschmitt Bf 109, które będą krążyły nad polem bitwy" - dodał Kazek.Obozy wojskowe będzie można zwiedzać od godz. 10 do 13. Rekonstrukcja pierwszej bitwy rozpocznie się o godz. 15, a drugiej o godz. 18. O 18.30 odbędzie się uroczysta parada uczestników, a widowisko zakończy się o godz. 21.30 pokazem sztucznych ogni.(PAP)mic/ eaw/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17