Łódź: wkrótce obchody 67. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

W ramach rocznicowych obchodów likwidacji łódzkiego getta zaplanowano także międzynarodowe warsztaty, spacery, wykłady, spotkania z ocalałymi i projekcje filmowe. Organizatorem obchodów jest w tym roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.



Jak poinformowała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu, 29 sierpnia obchody rozpoczną się uroczystościami religijnymi na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej. Zaplanowano m.in. przemówienia przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Symchy Kellera oraz przedstawiciela ocalałych z getta.



Później uczestnicy obchodów przejdą w tradycyjnym Marszu Pamięci na teren Memoriału Radegast, byłej stacji kolejowej skąd w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, a później wywożono ich do obozów zagłady. Tam zaplanowano główne uroczystości i otwarcie wystawy "Żydzi Zachodnioeuropejscy w 70. rocznicę deportacji do Litzmannstadt Getto".



Memoriał to instalacja składająca się z budynku stacji, gdzie obecnie mieści się muzeum, 140-metrowego Tunelu Deportowanych, symbolizującego nieuchronność losu wywożonych Żydów oraz Holu Miast i Kolumny Pamięci, wewnątrz której płonie znicz.



Wieczorem zaś w Parku Ocalałych pod powstającym budynkiem Centrum Dialogu odbędzie się koncert "Lament pustych domów". W widowisku wykorzystane zostaną m.in. pieśni Mordechaja Gebirtiga, fragmenty twórczości Jeszaja Szpigiela i Rywy Kwiatkowskiej oraz archiwalne fotografie z łódzkiego getta. Wystąpią zespół Klezzmates oraz pieśniarka Urszula Makosz.



W Parku Ocalałych dwa lata temu odsłonięty został pierwszy w Polsce Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej. Znajduje się tam także pomnik Rady Pomocy Żydom "Żegota", ławeczka Jana Karskiego oraz drzewa zasadzone przez ocalałych z getta.



Od 29 sierpnia do 11 września zaplanowano także międzynarodowe warsztaty kultury, języka i polsko-żydowskich relacji "Łódź polska, Łódź żydowska". Według Tomaszewskiej, warsztaty skierowane są zarówno do osób z polskimi, a zwłaszcza łódzkimi korzeniami z różnych zakątków świata, jak i do Polaków, którym bliska jest żydowska historia Łodzi.



W programie warsztatów przewidziano dwutygodniowy kurs języka jidysz dla łódzkiej młodzieży a zagraniczni goście będą mieli okazję poznać podstawy polszczyzny. Obie grupy będą pracować nad wspólnym projektem Park Ocalałych 2011, w ramach którego prowadzone będą badania archiwalne nad losami łódzkich Żydów.



W programie przewidziano także serię wykładów, podczas których eksperci z łódzkich uczelni, muzeów, ośrodków badawczych czy Archiwum Państwowego przybliżą uczestnikom historię i kulturę przedwojennej, okupacyjnej oraz współczesnej Łodzi. Obejrzeć będzie można także filmy dokumentalne i fabularne związane z miastem i ważnymi dla niego postaciami.



Hitlerowcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.



W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do obozu Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób. (PAP)



szu/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a