Łódź: sympozjum na temat Andrzeja Ostoi-Owsianego

Moczulski mówił to w sobotę w Łodzi na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie sympozjum na temat Andrzeja Ostoja-Owsianego, który był m.in. działaczem KPN.



Zdaniem Moczulskiego, Ostoja-Owsiany należał w czasach PRL do tych osób, które były przekonane, że najważniejsza dla Polski jest sprawa odzyskania niepodległości. "Gotów był o tym mówić publicznie, a to wówczas wymagało odwagi" - powiedział.



Na spotkaniu z dziennikarzami zaprezentowano książkę Łukasza Perzyny "Jak z pierwszej brygady. Opowieść o Andrzeju Ostoi-Owsianym".



Jak mówił jej autor pisanie książki o tym człowieku było "wdzięcznym zajęciem". Przypomniał, że Ostoja-Owsiany był nie tylko politykiem i kandydatem KPN na premiera w 1993 roku, ale był również literatem, myślicielem.



Według Perzyny, od Ostoi-Owsianego można uczyć się stosunku do historii. Był osobą, która zawsze potrafiła prowadzić rozmowy między pokoleniami.



Obecny na konferencji działacz KPN i b. wiceprezydent Łodzi Marek Michalik zdradził, iż jest pomysł, aby imieniem Ostoi-Owsianego nazwać łódzkie muzeum tradycji niepodległościowych. Przypomniał, że kilka dni temu minęła trzecia rocznica jego śmierci.



Andrzej Ostoja-Owsiany urodził się w 1931 roku w Warszawie. W okresie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej o ps. Jędruś. W latach 50. ubiegłego wieku ukończył wydział prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Był współzałożycielem Konfederacji Polski Niepodległej.



To właśnie z listy KPN był w latach 1993 - 1997 posłem na Sejm. Następnie z listy Akcji Wyborczej Solidarność zasiadał w ławach senatorskich. W latach 2002 - 2006 był radnym w łódzkim samorządzie. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 9 kwietnia 2008 roku w Łodzi.



Sobotnie sympozjum zorganizował Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja-Owsianego.(PAP)



jaw/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17