Czesi zwracają Austrii dokumenty z czasów Austro-Węgier

Pisma głównie pochodzą z początku XX wieku i zawierają różnorodne informacje na temat wznoszenia gmachów użyteczności publicznej oraz mostów położonych na terenie dzisiejszej Polski, Austrii czy Słowenii, a wówczas leżących w granicach cesarstwa Habsburgów.Papiery zostały przejęte po rozpadzie monarchii w 1918 roku. W pierwszych latach istnienia Czechosłowacji pomagały miejscowej administracji w funkcjonowaniu nowego państwa. Do archiwów przeniesiono je w latach 50. i 60.Do Wiednia trafią ponadto akta ukryte w czasie II wojny światowej przed nalotami bombowymi na terenie pałacu w Lednicach (na Morawach). Są wśród nich m.in. spisy urzędnicze, dokumenty administracyjne, celne, wojskowe czy rzemieślnicze z drugiej połowy XIX wieku.Odkryto tam również unikat: datowaną na 1856 rok notę o nominacji jednego z najwybitniejszych generałów XIX wieku marszałka Josefa Radetzkiego na gubernatora generalnego Królestwa Lombardzko-Weneckiego. Jak tłumaczyła dyrektorka czeskiego Archiwum Narodowego Eva Draszarova, dokument pisany jest po niemiecku gotycką czcionką, a podpisany przez ówczesnego austriackiego ministra spraw wewnętrznych Alexandra Bacha.Pierwsze dokumenty już w poniedziałek ma przekazać Austriakom szef czeskiego MSW Jan Kubice, który udaje się do Wiednia z oficjalną wizytą. Właściwa przeprowadzka archiwów z Czech do Austrii odbędzie się jesienią.Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)zab/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17