"Co kryją archiwa IPN?", czyli propozycje edukacyjne IPN

"W Instytucie Pamięci Narodowej edukacja będzie bardziej widoczna niż do tej pory. Chcemy, żeby to, co przygotowuje pion edukacyjny, który od 11 lat bardzo mocno pracuje i już ma ugruntowaną renomę, stało się bardziej popularne" - powiedział PAP dr Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Politycznej IPN. Podkreślił, że propozycje IPN mogą zainteresować nie tylko uczniów, studentów i nauczycieli, ale także miłośników historii najnowszej.



Wśród propozycji IPN jest projekt "Kamienie pamięci – historie żołnierzy wyklętych", którego celem jest utrwalanie sylwetek ludzi, walczących o niezawisłość Polski. Poprzednie edycje dotyczyły uczestników wojny obronnej 1939 r. i strajków sierpniowych 1980 r. "W tym roku bohaterami będą żołnierze wyklęci, czyli ci, którzy po 1945 r. przeciwstawiali się sowietyzacji Polski. To wyjście naprzeciwko ogłoszeniu przez parlament 1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych" - powiedział Zawistowski.



Uczestnicy będą musieli zebrać informacje o konkretnej osobie zaangażowanej w działania podziemia niepodległościowego w latach 1944/45–1956 oraz zgromadzenie wszelkich "śladów pamięci" pozostałych po tej postaci. Młodzież realizująca projekt powinna opracować atrakcyjny sposób prezentacji postaci oraz upowszechniania wiedzy o niej. Powstałe prace – portrety żołnierzy wyklętych – zostaną umieszczone na portalu internetowym Instytutu i utworzą wirtualną mapę pamięci.



"Co kryją archiwa IPN?" to lekcja archiwalna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem wybranych dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Lekcja składa się z dwóch części: w pierwszej uczniowie poznają zasady działania archiwum i proces postępowania ze zgromadzonymi tam dokumentami; druga część ma charakter warsztatowy i polega na analizie przykładowych dokumentów.



Z kolei projekt "Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania ze świadkami historii" ma na celu zainteresować młodzież najnowszą historią Polski. Dzięki spotkaniom ze świadkami historii uczniowie mają szansę poznać dzieje swojego regionu i losy osób, które przeciwstawiając się na różne sposoby nazizmowi i komunizmowi, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Losy świadków służą do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń, ukazują ich kontekst społeczny i pozwalają poczuć klimat przeszłości.



Projekt ten jest realizowany od 2007 r. przez IPN, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego rezultatem jest zebranie wielu relacji, z których najciekawsze zostały opublikowane w albumie "Migawki z przeszłości. Opowieści świadków historii".



IPN przygotował także materiały edukacyjne dla uczniów niesłyszących i niewidzących. Na płycie "Historia w filmie" umieszczono fragmenty filmów o najnowszej historii Polski, które zawierają napisy dla niesłyszących. Dla osób niewidomych zamieszczono audiodeskrypcję, czyli dodatkową ścieżkę dźwiękową, opisującą najważniejsze elementy obrazu filmowego, takie jak: scenografia, gra aktorów, kostiumy czy koloryt. Z kolei płyta "Solidarność – narodziny legendy" zawiera scenariusz o narodzinach NSZZ "Solidarność" oraz bogaty materiał źródłowy, na który składają się fragmenty dokumentów Biura Politycznego KC PZPR, wspomnienia i relacje, artykuły z tzw. drugiego obiegu. Druk powiększoną czcionką i alfabetem Braille’a umożliwia wykorzystanie materiału na zajęciach z uczniami niewidzącymi i słabowidzącymi.



Inne propozycje edukacyjne IPN to m.in. projekt "O tym nie można zapomnieć... – spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrueck", akcja społeczno-edukacyjna "A teraz opowiem wam, jak to było naprawdę... Nauczyciele prawdziwej historii", konkursy "W kalejdoskopie pamięci" i "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...", przegląd filmowy "Echa Katynia", wystawy, gry i portale edukacyjne.



Ze szczegółową ofertą IPN można zapoznać się na stronach instytutu.(PAP)



nno/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • erkael56 napisał:

    Pytanie: na ile będzie to obiektywne? Po ostatnich wyskokach różnych "ekspertów" z IPN jakoś w ten ich obiektywizm trudno jest mi uwierzyć...



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17