Cmentarzysko sprzed 3500 lat odkryto w Iranie

Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierunkiem Mohammada Rajabiego na stanowisku w rejonie Taj Amir koło miasta Jasudż – stolicy prowincji Kohgiluje wa Bujerahmad w południowo-zachodnim Iranie.Jak poinformował M. Rajabi, odkryte cmentarzysko zajmuje powierzchnię około 60 tysięcy metrów kwadratowych i może zawierać ponad 500 grobów.Dotychczas archeolodzy zbadali 20 starożytnych grobów, w których znajdowały się ludzkie szkielety oraz rozmaite artefakty, w tym wyroby ceramiczne, przedmioty z brązu, kolczyki i pierścienie, a także sztylety i groty włóczni.Część stanowiska o powierzchni około 8 tysięcy metrów kwadratowych została wcześniej zniszczona podczas budowy nowych budynków dla Akademii Medycznej w Jasudż.Według przedstawiciela Urzędu Dziedzictwa Kulturalnego, Turystyki i Rzemiosła w Jasudż, podczas prac budowlanych zniszczono całkowicie 70 starożytnych grobów, a wszystkie artefakty znajdujące się w nich zostały utracone. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17