Cmentarz Majów z IX wieku odkryty w Meksyku

Odkrycia dokonano w pobliżu ruin Comalcalco, miasta Majów na terenie stanu Tabasco, w odległości około 60 kilometrów na północny zachód od miasta Villahermosa – stolicy stanu.W komunikacie Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku poinformowano, że na stanowisku odnaleziono szczątki 116 osób, z których najstarsze pochodzą z ok. 811 roku.Według archeologa Ricardo Armijo, znalezisko jest największym cmentarzem Majów odnalezionym w tej części – najbardziej wysuniętej na zachód – terytorium zajmowanego przez nich.Na stanowisku odkryto 66 urn pogrzebowych, odpowiadających indywidualnym pochówkom członków elity Majów oraz szczątki 50 osób towarzyszących, ułożonych w różnych pozycjach wokół urn.Odnaleziono też wiele artefaktów związanych z pochówkami, jak ceramiczne gwizdki i grzechotki w kształcie zwierząt oraz w kształtach bogato ubranych kobiet i mężczyzn, a także noże, odłupki krzemienia i obsydianu, wiele kawałków metalu oraz dużą ilość skorup naczyń.Jak poinformował R. Armijo, szczegółowe badania pozwoliły ustalić, że pochówki miały miejsce w okresie od 1161 do 1200 lat temu.Odnalezione szkielety noszą cechy typowe dla kultury Majów, jak deformacje czaszek oraz wypełnienie ubytków w zębach.Według archeologów, odkryte urny pogrzebowe zostaną poddane dalszym badaniom dla ustalenia, czy zawierają oprócz ludzkich szczątków także pozostałości tkanin i innych substancji organicznych.Naukowcy planują też przeprowadzenie badań fragmentów kości i materiału genetycznego dla określenia wieku i płci, diety oraz ewentualnych zmian chorobowych odnalezionych zmarłych Majów.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17