Ceramika sprzed ponad 3000 lat odkryta na jednej z wysp Fidżi

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym na małej wyspie Vorovoro, położonej w pobliżu miasta Labasa na wybrzeżu Vanua Levu - drugiej co do wielkości wyspy w Republice Wysp Fidżi w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego.Odkryte wyroby ceramiczne pochodzą z ok. 1100 r. p.n.e. i należą do kręgu kultury archeologicznej Lapita, która rozwijała się w okresie 1350-750 r. p.n.e. na wyspach zachodniego Pacyfiku i poprzedzała późniejsze kultury na wyspach Polinezji, Mikronezji i na niektórych wybrzeżach Melanezji.Ceramika typowa dla kultury Lapita została odkryta w rejonie wyspy Vanua Levu po raz pierwszy.Jak poinformował Sepeti Matararaba, archeolog z Muzeum Fidżi w Suwie – stolicy państwa, pierwsza ludzka osada sprzed ponad 3200 lat na wyspach Fidżi została odkryta na stanowisku Bourewa, na terenie prowincji Nadroga-Navosa na wyspie Viti Levu.Zdaniem naukowców, najnowsze znalezisko na wyspie Vorovoro oznacza, że pierwsi osadnicy z osady Bourewa rozdzielili się, a część z nich zasiedliła Vorovoro.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17