Ceramika sprzed 1400 lat odkryta w grobowcach w Chinach

Archeolodzy badający zespół sześciu grobowców z VI i VII wieku na stanowisku położonym w prowincji Jiangxi, w południowo-wschodniej części kraju, odkryli ponad 50 sztuk przedmiotów z celadonu – rodzaju chińskiej ceramiki o grubych ściankach pokrytych szarawym szkliwem.Jak poinformował Wang Shanghai z Centrum Badań Archeologicznych prowincji Jiangxi, odkryte grobowce pochodzą z okresu panowania Dynastii Sui (581-618 r. n.e.) oraz wczesnego okresu panowania Dynastii Tang (618-907 r. n.e.).Grobowce należą prawdopodobnie do członków jednej rodziny, a największa z budowli ma wymiary 7,65 metra długości i 2,2 metra szerokości.Zdaniem ekspertów, znaleziska z celadonu, w tym dzbanki, misy i kałamarz, pochodzą ze słynnej przed wiekami wytwórni ceramiki Hongzhou.Według Pan Changshenga, dyrektora Centrum Badań Archeologicznych Jiangxi, znaleziska na stanowisku przyczynią się do lepszego poznania zwyczajów pogrzebowych w czasach Dynastii Sui oraz Tang. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17