Bydgoszcz będzie promować dziedzictwo poprzemysłowe

"Chcemy utworzyć szlak, który pozwoli na integrację mieszkańców, różnych środowisk i właścicieli obiektów poprzemysłowych. Powstaje unikalna płaszczyzna współpracy, łącząca przeszłość i teraźniejszość" - podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.Bydgoszcz, dzięki udziałowi w unijnym konkursie, podzieli się z siedmioma innymi miastami z różnych krajów kwotą 1,5 mln euro. Na zrealizowanie zadania ma czas do 2014 roku."W tym czasie utworzymy szlak turystyczny łączący obiekty, w których kiedyś funkcjonowały duże firmy i zakłady, a dziś mało kto o nich pamięta. Część z tych budynków ma już nowych właścicieli i zmieniło przeznaczenie, inne są zrujnowane lub czekają na nowego gospodarza" - powiedział Grzegorz Boroń z bydgoskiego urzędu miasta.Jak zaznaczył, lista propozycji jest wstępna i może jeszcze znacznie się zmienić. "Liczymy też, że w jej ostatecznym ustalaniu pomogą nam sami mieszkańcy miasta" - dodał.Wstępnie na listę obiektów, które znajdą się na szlaku, wpisano jedenaście zakładów przemysłowych. Wśród nich są dawne zakłady obuwnicze Kobra (przed wojną Leo), fabryka rowerów Romet, Cegielnie Bydgoskie i położona w ścisłym centrum miasta przedwojenna farbiarnia.Dzieje i znaczenie w przeszłości poszczególnych obiektów objaśnią tablice informacyjne. W planach jest także przygotowanie krótkich filmów zawierających wspomnienia dawnych pracowników i przybliżające metody pracy w poszczególnych fabrykach.Przy tworzeniu szlaku poprzemysłowego Bydgoszcz chce się wzorować na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, czyli projekcie zrealizowanym przez jedenastu europejskich partnerów. Początek dało mu Zagłębie Ruhry w Niemczech, a obecnie funkcjonują 72 punkty w Europie, czyli obiekty dziedzictwa przemysłowego o znaczeniu historycznym, kulturowym i turystycznym.Polskim wzorem ma być Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, gdzie miasta chronią i promują dziedzictwo przemysłowe poprzez tworzenie muzeów w dawnych zakładach i podkreślanie tym samym znaczenia i wartości tych obiektów. (PAP)olz/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17