Bułgarskie skarby archeologiczne wróciły z Kanady w walizkach

Skarby przywieźli samolotem jako bagaż podręczny minister kultury Weżdi Raszidow i dwaj przedstawiciele MSW i prokuratury, którzy prowadzili wspólnie z kanadyjską policją dochodzenie w sprawie nielegalnego wywozu antycznych przedmiotów.



"Gdyby kolekcja wracała zwyczajną drogą, to razem z ubezpieczeniem kosztowałoby to kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Obecnie wydaliśmy zaledwie 8 tysięcy" - powiedział minister. Dodał, że wszystkie walizki za specjalnym zezwoleniem znajdowały się w kabinie pasażerskiej i członkowie delegacji nie spuszczali z nich oka.



Bułgaria odzyskała zbiory skarbów na mocy konwencji UNESCO z 1970 roku. Na ceremonii ich przekazania w Kanadzie była obecna dyrektor generalna UNESCO Bułgarka Irina Bokowa.



Rozpracowanie grupy przemytników rozpoczęła kanadyjska policja, której latem ubiegłego roku wydało się podejrzane, że pewien obywatel kanadyjski otrzymuje pocztą lotniczą co kilka dni paczki z Bułgarii.



Po sprawdzeniu okazało się, że przesyłki zawierają monety lub inne artefakty archeologiczne. Były one ukryte w metalowych naczyniach, m.in. pudełkach, zapalniczkach Zippo, żeby nie było ich widać przy prześwietleniu bagażu. Do rozpracowaniu gangu włączyła się prokuratura bułgarska.



Trzy czwarte zbiorów to monety, w tym bardzo cenne, antyczne i średniowieczne: greckie, rzymskie, bułgarskie, bizantyjskie i osmańskie. Do kraju wracają m.in. pieczęć cara Iwana Asena II z 1227 roku oraz bardzo cenna pieczęć patriarchy bułgarskiego Wisariona z 1235 roku.



Wśród pozostałych przedmiotów są brązowe, srebrne i złote ozdoby do odzieży i końskiej uprzęży. Pochodzą z różnych regionów Bułgarii i zostały wydobyte przez nielegalnych poszukiwaczy skarbów w różnych okresach.



Według wstępnych ocen odzyskane zbiory są warte około 500 tys. dolarów.



Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)



man/ klm/ kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17